لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

عباس خواستار انتخاباتی جديد برای دو قوّه مقننه و مجريه فلسطينيان شد


محمود عباس رئيس حکومت خودمختار فلسطينی خواستار انتخاباتی جديد برای دو قوّه مقننه و مجريه در قلمرو فلسطينيان شده است. در همين حال گزارش ها از ادامه و تشديد تشنج ميان حزب فتح او و جناح حماس حکايت دارد.

آقای عباس امروز در يک سنخرانی که از شبکه تلويزيونی فلسطينيان پخش شد گفت از حق برکناری دولت فلسطينی تحت رهبری حماس برخوردار است و معتقد نيست که چنين اقدامی می تواند به جنگ داخلی منجر شود. آقای عباس گفت پس ازماهها مذاکرات بی نتيجه ميان حزب فتح او و جناح حماس برای تشکيل يک دولت وحدت ملی برگزاری انتخاباتی جديد ضروری است.

مقامات حماس انتخابات زود رس را رد کرده اند و آن را اقدامی برای کودتا توصيف ميکنند. رهبران حماس متقابلا خواستار کنار رفتن آقای عباس شده اند.

آقای عباس گفت آرام ساختن تشنج در ميان جناح های فلسطينی، که در چند روز گذشته به برخوردهای خشونت آميز در خيابانها کشيده شد ، مستلزم توافقی سياسی است.

تشنج از پنجشنبه گذشته رو به شدت گذاشت که افرادی مسلّح و ناشناس به کاروان حامل اسمعيل هنيّه نخست وزير دولت فلسطينی حماس تيراندازی کردند. پسر آقای هنيّه جزو بيست نفر افرادی است که در تيراندازيها مجروح شدند. حماس تيراندازيها را اقدامی برای کودتا از سوی جناح فتح توصيف کرده است.

آقای عباس قويا اين اتهام را تکذيب ميکند. آقای عباس مقامات حماس را عامل بحران در اقتصاد فلسطينيان معرفی کرده است و ميگويد امتناع آنان از تقبيح خشونت به وضع تحريم های تنبيهی توسط غرب و ايجاد بن بست سياسی منجر شده است.

حماس و فتح يکسال است که در مبارزه قدرت در گيراند . حماس انتخابات قوه مقننه را برده است ، و فتح کماکان قوه مجريه را در کنترل دارد.

در همين حال تونی بلر نخست وزير بريتانيا در دومين مرحله از سفرش به خاورميانه که با هدف احيای روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينی ها انجام ميگيرد وارد قاهره پايتخت مصر شده است.

آقای بلر در نخستين مرحله سفر خاورميانه ای خود به آنکارا پايتخت ترکيه رفته بود. آقای بلر در آنکارا گفت مهم است که فلسطينيان بتوانند دولتی تشکيل دهند که جامعه بين المللی بتواند با آن کار کند.

بريتانيا گفته است با يک دولت وحدت فلسطينی مذاکره خواهد کرد که بتواند خواست های جامعه بين المللی برای تقبيح خشونت و به رسميت شناختن اسرائيل را بپذيرد.

XS
SM
MD
LG