لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۵

ملاحظات بوش نسبت به توصيه گشودن باب مذاکره با ايران و سوريه در مورد عراق


پرزیدنت جرج بوش که با ادامه خشونت در عراق روبرو است، می‌گوید به باور او برای تضمین موفقیت دمکراسی در عراق، به برداشت جدیدی نیاز است. با این حال، آقای بوش نسبت به توصیه گشودن باب مذاکره با ایران و سوریه در مورد عراق، ملاحظاتی ابراز داشت:
**** اگر افراد برای بحث در باره عراق پشت میز بنشینند، آنها باید مسئولیت های خود را درک کنند، به تروریست ها پول ندهند، به بقای این دمکراسی جوان و اقتصاد آن کمک کنند. و اگر افراد متعهد نباشند، اگر سوریه و ایران به این مفهوم و این برداشت پای بند نباشند، آنگاه آنها نباید در مذاکره شرکت کنند.

تونی بلر نخست وزیر بریتانیا که در کنفرانس خبری مشترکی با آقای بوش سخن می‌گفت نیز به این مساله پرداخت:
**** اساس بحث های ما در باره عراق باید روشن باشد، اساسی که در آن همه ما از اصولی درست که اینک، در مورد عراق، در قعطنامه های سازمان ملل متحد نیز تائید می‌شود، دفاع می‌کنیم. به سخن دیگر، ما از دولت عراق، که به گونه‌ای دمکراتیک برگزیده شده است پشتیبانی می‌کنیم. شما از طرفداران فرقه ها، از تروریست ها حمایت نمی‌کنید، اسلحه و پول به آنها نمی دهید. دلیل مشکلاتی که ما در بخش هائی از عراق داریم این است که، مثلا ایران، سرگرم چنین کاری بوده است، به تروریست ها اسلحه و پول می‌دهد و از آنها حمایت می‌کند.

پرزیدنت بوش می‌گوید او و تونی بلر نخست وزیر بریتانیا سعی دارند از استیلای تروریست ها و تندروها بر خاورمیانه جلوگیری کنند:
**** ما می‌دانیم تنها راه تامین صلح برای خودمان این است که به میلیون ها مادر و پدر در سراسر خاورمیانه کمک کنیم آنچه را شهروندان ما هم اینک دارند برای خود به وجود آورند، جوامعی استوار برآزادی که به فرزندان آنها اجازه دهد در صلح و در فضائی که در آن فرصت پیشرفت داشته باشند زندگی کنند.

آقای بوش می‌گوید موفقیت در عراق برای رسیدن به چنین هدفی حیاتی است. ما به دمکراسی جوان عراق کمک خواهیم کرد بر پای بایستد، و با چنین کاری، آزادی و صلح را برای میلیون ها نفر، از جمله شهروندان خود تامین خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG