لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۸

رايس گفت مذاکره مستقيم با حکومت های ايران و سوريه در دستور کار آمريکا نيست


کاندوليزا رايس، وزير امورخارجه آمريکا، گفت مذاکرات مستقيم با جمهوری اسلامی و حکومت سوريه بر سر تثبيت اوضاع در عراق، در دولت بوش تحت بررسی قرار ندارد.

دولت آمريکا حکومت‌های ايران و سوريه را متهم ساخته است که از طريق کمک به شورشيان ضدآمريکائی و شبه‌نظاميان قومی رقيب، به ناآرامی در عراق دامن مي‌زنند.

دکتر رايس در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه گفت آمريکا حاضر نيست در ازای کمک‌های ايران و سوريه در مناطق ديگر، از جمله در عراق، از حمايت خود نسبت به دولت ميانه‌روی لبنان دست بردارد.

خانم رايس گفت جامعه بين‌المللی هرگز قبول نخواهد کرد که سوريه بارديگر خود را بر لبنان مسلط کند. وی دولت سوريه را متهم کرد که با نيروهای افراطی لبنان برای ساقط کردن دولت فوآد سينيورا، نخست وزير لبنان، توطئه مي‌کند.

خانم رايس در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه در پاسخ به سئوالی در باره جنگ عراق گفت از نقشی که در آزادسازی مردم عراق از ديکتاتوری صدام حسين ايفا کرده است، به خود مي‌بالد.

هنگامی که در بهار ۲۰۰۳ آمريکا اقدام نظامی برای برانداختن نظام صدام حسين در عراق را آغاز کرد، خانم رايس مشاور امنيت ملی آمريکا بود و در ژانويه ۲۰۰۵ به مقام وزارت امورخارجه آمريکا منصوب شد.

دکتر رايس گفت نسبت به بالاگرفتن خشونت فرقه‌ای در عراق، که او را «بسيار بد» و تحمل آن را سخت توصيف کرد، خود را مسئول احساس مي‌کند.

اما خانم رايس همچنين گفت که خود را مسئول احساس مي‌کند که به مردم عراق کمک کند که جامعه جديدی بر فراز ويرانه‌های ديکتاتوری صدام حسين بسازند.

XS
SM
MD
LG