لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۷

بوش می گويد ارزيابی سختگيرانه و قاطع گروه مطالعاتی عراق را جدی می گيرد


گروه فراحزبی تحقيق در باره سياست آمريکا در عراق گزارشی ارائه داد که پرزيدنت بوش آن را يک ارزيابی بسيار قاطع و سختگيرانه از منازعه توصيف کرد. پرزيدنت بوش گفت گزارش گروه مطالعات عراق حاوی پيشنهادهائی توجه برانگيز است که وی آنها را جدّی خواهد گرفت.

تلاش ديپلماتيک جديدی در خاورميانه، از جمله تماس مستقيم با ايران و سوريه، و تغييری در ماموريت آمريکا، از وضعيت رزمی به حمايت از نيروهای عراقی، از جمله توصيه های گروه است.

اين گروه، همانگونه که انتظار ميرفت، امروز، چهارشنبه، گزارش خود را که حاصل ارزيابی هائی چند ماهه از اوضاع عراق بود، در کاخ سفيد به پرزيدنت بوش تسليم کرد.

پرزيدنت بوش قريب يک ساعت با اعضای گروه ملاقات و تبادل نظر داشت.

جيمز بيکر وزير امور خارجه سابق و لی هميلتون نماينده سابق کنگره مشترکا رياست اين گروه ده عضوی را بر عهده دارند.

گزارش ، پيش از آنکه رسما منتشر شود، به رهبران کنگره نيز تسليم شد . آقای بيکر در کنگره گفت گروه هفتاد و نه توصيه را برای پيشرفت در عراق ارائه داده است. تغييری عمده در ماموريت آمريکا در عراق ، با اين هدف که بخش اعظم سربازان آمريکائی از نقش رزمی خود تا سال اوايل سال ۲۰۰۸ خارج شوند، يکی از توصيه هاست.

اين گروه همچنين برای ايجاد ثبات در عراق رويکرد منطقه ای گسترده تری را توصيه کرده است که اقدامات ديپلماتيک جديد برای حل و فصل منازعه اسرائيلی – فلسطينی از جمله آنهاست.

پرزيدنت بوش هفته گذشته گفته بود سربازان آمريکائی تا وقتی که ماموريتشان تکميل و به انجام برسد در عراق باقی خواهند ماند.

وزارت دفاع آمريکا نيز در باره سياست آمريکا در عراق بررسی جداگانه ای انجام ميدهد.

XS
SM
MD
LG