لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

بررسی توصيه های گروه فراحزبی تحقيق عراق


گروه تحقيق عراق Iraq Study Group، به دولت آمريکا توصيه کرد که ماموريت نيروهای آمريکا از رزمی به پشتيبانی تغيير کند، با ايران و سوريه و ساير همسايگان عراق و کشورهای منطقه، وارد مذاکره شود، و هدف تثبيت اوضاع عراق را به عنوان بخشی از روند صلح در خاورميانه، از جمله حل و فصل نهائی بحران اسرائيل و فلسطينی ها، دنبال کند.

گروه تحقيق عراق، متشکل از اعضای هر دو حزب آمريکا به رياست جيمز بيکر، وزير اسبق امورخارجه، و لی هميلتون، نماينده سابق کنگره و رئيس سابق کميسيون روابط خارجی مجلس نمايندگان، از رئيس جمهوری آمريکا خواست تاريخی برای شروع تغيير مسئوليتِ نيروها، از رزمی به پشتيبانی، تعيين کند، به طوری که تا اوائل 2008 اين تحول کامل شده باشد.

يکی ديگر از توصيه‌های گروه تحقيق عراق، اينست که دولت روشی فراگيرتر برای ايجاد ثبات در عراق را پيگيری کند، و در اين راستا يک گزينه مي‌تواند اقدامات ديپلماتيک جديد جهت حل مناقشه اسرائيل و فلسطين باشد.

گروه تحقيق عراق، متشکل از پنج عضو جمهوري‌خواه و پنج عضو دموکرات، که از سياستمداران ارشد دولت‌های سابق آمريکا و يک قاضی سابق ديوان عالی کشور هستند، اولين گروه متشکل از دو حزب است که وضعيت موجود در عراق و سياست آمريکا در عراق را بطور مستقل ارزيابی کرده است.

گزارش مذکور تحت عنوان «راه پيش رو» مي‌گويد: مشخص است که دولت عراق تا آينده ای نامعلوم نيازمند کمکهای آمريکا خصوصاً در زمينه تأمين امنيت است؛ در عين حال آمريکا نبايد تعهدی نا محدود از نظر زمانی داشته باشد و شمار زيادی از نيروهای خود را در عراق نگاه دارد.

علاوه بر اين، گروه تحقيق براين نظر است که آمريکا نمي‌تواند اهداف خود در خاورميانه را بدون تعهدی جديد و پايدار نسبت به يک طرح صلح در همه جبهه‌ها، عملی کند؛ و در اين راستا، گروه توصيه کرده است که آمريکا با ايران و سوريه وارد گفتگوی مستقيم شود.

پرزيدنت بوش مکرراً گفته است که هدف وی اينست که دولت عراق خود بتواند از خود دفاع کند. اما، گروه تحقيق عراق بر اين باور است که اين امر بدون همکاری جدی از سوی ديگر کشورهای منطقه ميسر نخواهد شد زيرا آنان نيز از عراقی باثبات نفع خواهند برد.

در گزارش گروه، پيشنهاد شده است که کشورهای همسايه عراق و کشورهای عمده منطقه يک گروه پشتيبانی از دولت بغداد تشکيل دهند تا عراق بتواند به امنيت بلند مدت و آشتی سياسی دست يابد.

گروه معتقد است هيچ يک از اين دو امر بخودی خود کافی نخواهد بود. منابع نزديک به گروه تحقيق عراق مي‌گويند گزارش يک ارزيابی بي‌پرده است که باور دارد اگر دولت پرزيدنت بوش و کنگره با اکثريت دموکرات، که تا کمتر از يک ماه ديگر آغاز به کار مي‌کند، با يکديگر همکاری نکنند، مأموريت آمريکا در عراق با شکست مواجه خواهد شد.

در گزارش بيکر - هميلتون آمده که پيشنهادهای گروه نيازمند همت سياسی و همکاری قابل توجهی ميان دو قوه مجريه و مقننه دولت آمريکاست و موفقيت آن بستگی به اتحاد مردم آمريکا در اين برهه از زمان که سياست قطب بندی شده، دارد.

در انتهای گزارش، اعضای گروه نتيجه‌گيری کرده‌اند در صورتی که اتفاق نظر گسترده، يکپارچه و پايدار بر سر سياست خارجی آمريکا وجود نداشته باشد، اين سياست شکست خواهد خورد.

پرزيدنت جرج بوش گفت پيشنهادهای گروه تحقيق عراق را با جديت بررسی و متناسب با زمان، به آن عمل خواهد کرد.

پرزيدنت بوش پس از دريافت گزارش، در جمع خبرنگاران گفت احتمال آنکه دولت با تمام پيشنهادها موافقت نکند وجود دارد، اما اين گزارش فرصتی خواهد بود برای آنکه همه زمينه‌ای مشترک به نفع کشور بيابند، و نه صرفاً راه‌حلی که به نفع يک حزب يا ديگری باشد.

پرزيدنت بوش ضمن ابراز قدردانی از اعضای گروه مطالعه عراق، گفت آمريکا مي‌تواند به صلح پايدار دست يابد، اما نيازمند يک استراتژی مؤثر و کارآمد است و بدين منظور، زنان و مردانی از هر دو حزب بر سر يک ميز نشسته تا راهی برای پيشرفت در عراق و خاورميانه بيابند.

ديويد نيوتن، سفير سابق آمريکا در عراق، بر اين نظر است که از لحاظ سياسی، واشنگتن ديگر نمي‌تواند شمار بالای تلفات نيروهای آمريکا را تحمل کند لذا بايد نيروهای آمريکا از انجام عمليات جنگ فاصله گرفته و به آموزش نيروهای عراقی بپردازند.

استيون هدلی، مشاور امنيت ملی آمريکا نيز چند روز پيش گفته بود که پرزيدنت بوش آماده است نظرات ديگران را بشنود و گزينه های ديگر را بررسی کند؛ و بهمين علت گروه مطالعه عراق تشکيل شد.

اما، دنيل پلتکا، مدير بخش مطالعات سياست‌های خارجی و دفاعی در مؤسسه آمريکن اينترپرايز، معتقد است که دستيابی به توافق در مورد سياست جديدی برای عراق، برای رهبران سياسی آمريکا آسان نخواهد بود زيرا تضمينی نيست که هيچ يک از توصيه‌ها، راه حل مناسب و قطعی باشد.

پرزيدنت بوش گزارش گروه بررسی عراق را حاوی پيشنهاداتٍ جالب توصيف کرد. گروه بررسی عراق، گزارش خود را امروز رسماً به پرزيدنت بوش ارائه داد.

تمام ده عضو اين هيات، صبح چهارشنبه با پرزيدنت بوش در کاخ سفيد ملاقات کردند و گزارش خود را تسليم رئيس جمهوری آمريکا کردند. گروه بيکر-هميلتون، گزارش خود را به اعضای ارشد کنگره نيز ارائه داد و سپس در يک کنفرانس مطبوعاتی، چکيده‌ای از آنرا منتشر کرد.

برخی از پيشنهادهای اين گروه در باره راههای ممکن برای برقراری آرامش و نقش نيروهای آمريکا در عراق، در چند روز گذشته به مطبوعات درز کرده بود.

XS
SM
MD
LG