لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۴

گروه مطالعاتی ميگويد سياست بوش درعراق کارنميکند


گروه مطالعاتی عراق متشکل از کارشناسان سرشناس، ميگويد سياست پرزيدنت بوش در عراق کار نميکند،و خواستار تغييری عمده در استراتژی آمريکا شده است.

لی هميلتون، يکی از روسای مشترک اين گروه امروز پس از انتشار گزارش گروه گفت گروه توصيه ميکند که تا سه ماهه اول سال ۲۰۰۸ تمامی تيپ های رزمی آمريکائی غير ضروری برای حمايت از نيروها، بايد از عراق خارج شده باشند.

آقای هميلتون گفت تغيير در ماموريت اصلی نيروهای آمريکائی در عراق، اقدامات سريع توسط دولت عراق برای تحقق پيشرفت هائی عمده، و تلاش های ديپلوماتيک و سياسی جديد در عراق و منطقه، سه توصيه کليدی گروه مطالعاتی عراق است.

آقای هميلتون گفت دولت عراق مسائل عمده و کليدی آشتی ملی و ارائه امنيت و خدمات به مردم خود را به قدر کافی پيش نبرده است . وی در عين حال گفت توانائی آمريکا برای نفوذ در اوضاع رو به کاهش گذاشته است . او اوضاع را در عراق تيره و وخيم توصيف کرد. آقای هميلتون گفت روشن است که دولت عراق تا مدتی به کمک آمريکا احتياج دارد. اما اقدام نظامی به تنهائی نمی تواند به خشونت در عراق پايان بدهد. وی توصيه کرد واشنگتن به حمايت از رهبران عراق ادامه دهد، مشروط بر آنکه آنها در مورد آشتی ملی، امنيت و بهبود بخشيدن به وضعيت زندگی روزانه مردم عراق پيشرفت داشته باشند. آقای هميلتون گفت اگر پيشرفتی ديده نشد آمريکا بايد حمايت سياسی، نظامی و اقتصادی خود را از بغداد کاهش دهد.

جيمز بيکر، وزير امورخارجه سابق آمريکا، و رئيس مشترک ديگر گروه مطالعاتی عراق گفت برای رفع مشکلات در عراق فرمولی جادوئی و سحرآميز وجود ندارد.

آقای بيکر گفت سياست آمريکا بايد بجای توجه به راه حل نظامی زمينه هائی متعدد و گسترده تر را مورد توجه قرار دهد، و بجای آنکه فقط به عراق توجه کند بايد تمامی منطقه را مدّ نظر داشته باشد.

آقای بيکر گفت آمريکا بايد اقدامات ديپلوماتيک جديدی را آغاز کند که تمامی همسايگان عراق ، از جمله ايران و سوريه را شامل شود.

آقای بيکر گفت ده عضو گروه مطالعاتی مجموعه ای از گزينه ها را مورد بررسی و توجه قرار داده اند اما استراتژی موسوم به ادامه راه کنونی، و يک فراخوانی عمده از نيروهای آمريکائی را رد کرده اند.

آقای بيکر افزود گروه مطالعاتی همچنين نظريه افزايشی عمده در نيروهای آمريکائی در عراق را رد ميکند زيرا چنين نيروئی فراهم و آماده نيست.

آقای بيکر گفت گروه مطالعاتی پيشنهاد کرده است شمار سربازان آمريکائی در نيروهای مشترک آمريکائی و عراقی پنج برابر شود و از حد اکثر چهار هزار نفر به حد اکثر بيست هزار نفر افزايش يابد.

XS
SM
MD
LG