لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

دموکراتها کنترل مجلس نمايندگان آمريکا را به دست آوردند


حزب اوپوزيسيون دموکرات کنترل مجلس نمايندگان در انتخابات سه شنبه کنگره آمريکا را به دست آورده است، اما کنترل سنا هنوز در گرو نتايج رقابت دو ايالت است.

شمارش آراء در بعضی از حوزه ها هنوز ادامه دارد، اما دموکراتها با بردن قريب بيست و پنج کرسی بيشتر در مجلس نمايندگان، کنترل اين مجلس که از سال ۱۹۹۴ در اختيار جمهوريخواهان بود، بدست آورده اند.

دموکراتها همچنين کرسی های جمهوريخواهان در سنا را در رقابت های چهار ايالت از شش ايالت مهم بردند، و از آنچه که بموجب نظر خواهی ها نارضائی از پرزيدنت بوش و عملکرد او در عراق توصيف ميشد، استفاده کردند.

نتايج رقابت برای کرسی های سنا در ايالت های ويرجينيا و مونتانا بيش از آن بهم تزديک است که بتوان بر مبنای آرائی که تاکنون شمرده شده است برندگان را شناخت، و دموکراتها برای آنکه بتوانند کنترل سنا را نيز کسب کنند بايد در اين دو ايالت برنده شوند.

ديشب کاخ سفيد اذعان کرده بود که دموکراتها برای نخستين بار پس از سال ۱۹۹۴ در مسير کنترل بر مجلس نمايندگان پيش ميروند، و اعلام کرد که پرزيدنت بوش امروز، چهارشنبه ، در يک کنفرانس خبری شرکت ميکند. کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش آماده همکاری با دموکراتهاست، که بيش از پانزده کرسی لازم برای کنترل بر مجلس نمايندگان را به دست آورده اند.

رياست مجلس نمايندگان را در دوره آتی خانم نانسی پلوسی بر عهده خواهد گرفت، که ميگويد حزب او از پرزيدنت بوش خواستار اتخاذ مسيری جديد در مورد عراق خواهد شد. رهبران دموکراتها تاکيد کرده اند که با همقطاران جمهوريخواه همکاری خواهند کرد. در سنا، رقابت بر سر سی و سه کرسی است. دموکراتها و منفردين برای کنترل بر سنا به کسب بيست و چهار کرسی نياز دارند.

انتخابات سه شنبه، همچنين شامل انتخاب فرمانداران سی و شش ايالت ، و رای گيری در مورد مسائل گوناگون از سقط جنين گرفته تا ازدواج هم جنس گرايان و تحقيقات در مورد سلول های بنيادين بود.

دوره خدمت اعضای مجلس نمايندگان دوسال است و انتخاب انتخاب همگی آنها در يک زمان صورت ميگيرد. دوره خدمت اعضای سنا شش سال است ، و هر دوسال يک بار ، انتخاب يک سوم از آنها انجام ميگيرد.

انتخابات سه شنبه در مجموع روان و بی دردسر انجام گرفت ، هرچند که در بعضی حوزه های رای گيری، مواردی از بروز نقايص فنی در تجهيزات رای گيری، و نيز ارعاب رای دهدگان نيز مشاهده شده بود.

XS
SM
MD
LG