لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۹

موضوع های مورد توجه رای دهندگان در ايالت های مختلف آمريکا


ازدواج همجنس گرايان، سقط جنين، و حد اقل دستمزد موضوع های عمده ای برای رای دهندگان آمريکائی در انتخابات سراسری سه شنبه آمريکا بود.

هفت ايالت، شامل: کلورادو، آيداهو، کارولينای جنوبی، تنسی و ويرجينيا، اصلاحاتی را در قوانين اساسی خود بعمل آوردند که ازدواج هم جنس گرايان را در آن ايالات منع ميکند. همين پيشنهاد در ايالت آريزونا، رد شده است.

در داکوتای جنوبی، پيشنهادی رد شد که سقط جنين را جز در مواردی که جان مادر در خطر باشد منع ميکرد.

شش ايالت، شامل: آريزونا، کلورادو، ميسوری، مونتانا، نوادا و اوهايو، پيشنهادهائی را تصويب کردند که حد اقل دستمزد را در آن ايالات افزايش ميدهد.

در يک موضوع جنجالی ديگر در انتخابات سه شنبه، رای دهندگان در ايالت ميسوری پيشنهادی را تصويب کردند که تحقيق در باره سلول های بنيادين را مجاز ميشناسد. مايکل فاکس، هنر پيشه سينما که به بيماری پارکينسون، يا لقوه مبتلاست، با ظاهر شدن در تلويزيون و حمايت از کلر مک کاسکيل، کانديدای دموکرات، و برنده کرسی سنای آن ايالت، که طرفدار تحقيق در باره سلول های بنيادين است، توجه آمريکائيان را به اين موضوع در سطحی ملی نيز بخود جلب کرد.

رای دهندگان در ايالت های نوادا و کلورادو پيشنهادهائی را رد کردند که داشتن تا بيست و هشت گرم ماری جوانا را قانونی ميشناخت.

در کاليفرنيا، رای دهندگان پيشنهاد وضع ماليات بر شرکت های نفتی فعال در آن ايالت و استفاده از چنين مالياتی را برای پيشبرد انرژی های تميز رد کردند. بيل کلينتون، رئيس جمهوری سابق، ال گور معاون سابق رياست جمهوری و جوليا رابرتز ستاره هاليوود از چنين پيشنهادی جانبداری کرده بودند.

XS
SM
MD
LG