لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۲

هوجينتائو و شيراک از ايران خواستند قطعنامه ١٦٩٦ سازمان ملل را رعايت کند


رؤسای جمهوری چين و فرانسه از ايران مصراً خواستند قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد را که خواستار تعليق فعاليت های غنی سازی اتمی ايران است، رعايت کند.

امروز پنجشنبه "هوجينتائو" رئيس جمهوری چين و همتای فرانسوی او "ژاک شيراک،" در ديداری در پکن، درباره مناقشه اتمی ايران تبادل نظر کردند. طی اين گفتگوها آنها توافق کردند تا که از نزديک برای حل و فصل مسأله، با يکديگر همکاری کنند.

قطعنامه ١٦٩٦ سازمان ملل که سه ماه پيش تصويب شد ايران را در صورت عدم تعليق غنی سازی تا ضرب الاجل پايان ماه اوت، به تحريم های احتمالی تهديد کرد. ايران برنامه اتمی خود را با بی اعتنائی به قطعنامه، ادامه داد.

شش قدرت عمده جهان امروز کمی ديرتر در مقر سازمان ملل در نيويورک برای بحث درباره پيشنويس اروپا که تحريم هائی را عليه ايران تجويز ميکند، مذاکره خواهند کرد.

اين سند متوقف کردن نقل و انتقال تکنولوژی موشکی و اتمی به ايران و قطع حمايت مالی از اينگونه پروژه ها را تجويز ميکند. روز چهارشنبه ديپلوماتهای آمريکا اين طرح را بخاطر ملايم بودن، مورد نقد قرار دادند.

سفير فرانسه در سازمان ملل گفت که پيشنويس قطعنامه محکم است هرچند بازگشت پذير است چرا که تحريم را در صورت تعليق غنی سازی توسط رژيم تهران، لغو ميکند.

XS
SM
MD
LG