لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۲

مذاکرات مربوط به پيشنويس قطعنامه اروپائی تحريم های ايران


امروز پنجشنبه گفتگوهای مربوط به پيشنويس قطعنامه اروپا که تحريم هائی عليه ايران را بخاطر برنامه بحث انگيز اتمی آن کشور توصيه ميکند، آغاز ميشود.

قطعنامه شورای امنيت توسط بريتانيا، فرانسه، و آلمان تهيه شده است و در اين هفته بين پنج کشور عضو دائمی شورای امنيت، توزيع شد.

بخش های برگزيده ای از متن قطعنامه که صدای آمريکا مرور کرده است، تحريم های ملايم و از جمله منع انتقال تکنولوژی موشکی و اتمی به ايران را خواستار شده است.

در عين حال آمريکا روز چهارشنبه اخطاری صادر کرد که خواهان اقدامات شديد تری عليه رژيم ايران است.

کاندوليزا رايس وزيرامور خارجه آمريکا از شورای امنيت سازمان ملل متحد مصراً خواست ايران را بلافاصله مشمول تحريم های اقتصادی قرار دهد.

خانم رايس گفت برای حفظ اعتبار جامعه بين المللی، شورای امنيت بايد هم اکنون قطعنامه ای تصويب کند که ايران را بخاطر نافرمانی از دستورات سازمان ملل متحد، مسؤل بشناسد.

وزيرامور خارجه آمريکا گفت ايران بايد به تحريم هائی که عليه کره شمالی به علت انجام نخستين آزمايش اتمی خود به اجرا در آمده است، توجه نشان دهد.

ايران ضرب الاجل ٣١ ماه اوت سازمان ملل متحد را برای متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم يا روبرو شدن با تحريم های احتمالی، ناديده گرفت.

درهمين حال دريک گزارش خبری از ايران آمده است که تهران غنی سازی اورانيوم را از طريق شبکه ای از دستگاه های سنتريفيوژ که به تازگی نصب گرديده است، به زودی به انجام خواهد رسانيد. به گزارش خبرگزاری دانشجوئی ايران، دومين مجموعه دستگاه های سنتريفيوژ ايران که دو هفته قبل نصب گرديد، کار خود را اين هفته آغازخواهد کرد.

کشورهای غربی به ايران مظنون هستند که سعی در توليد سلاح های اتمی دارد، اتهامی که رژيم ايران تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG