لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

وزير خارجه آمريکا از کره شمالی خواست به دومين آزمايش اتمی مبادرت نکند


کاندوليزا رايس ميگويد آزمايش اتمی زير زمينی کره شمالی در هفته گذشته يک اقدام "غير قابل قبول" بود که پيونگ يانگ را بيش از پيش از جامعه بين المللی، منفرد کرد.

امروز چهارشنبه در توکيو پس از ديدار با "تارو آسو" وزير خارجه ژاپن خانم رايس گفت شورای امنيـت محکم و قاطع در تصميم خود مبنی بر تصويب تحريم ها عليه کره شمالی، عمل کرده است.

کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا در آستانه سفر آسيائی امروز خود برای گفتگو با متحدان آمريکا پيرامون وضعيت جاری با کره شمالی ، موکداً از کره شمالی خواست دست به دومين آزمايش اتمی نزند.

خانم رايس در جريان پروازبه ژاپن به خبرنگاران گفت انجام دومين آزمايش اتمی، انزوای کره شمالی را عميق ترخواهد ساخت.

خانم رايس بار ديگراظهارداشت واشنگتن خواستار گسترش بحران نيست و تکرار کرد که آمريکا هيچ قصدی برای حمله نظامی به کره شمالی را ندارد.

خانم رايس افزود بخشی از ماموريت وی در اين سفر، اطمينان بخشيدن به کره جنوبی و ژاپن است که نيازی به توليد سلاح های اتمی به عنوان يک وسيله بازدارنده ندارند.

سفرآسيائی خانم رايس در حالی آغازمی شود که مقامات آمريکا می گويند ماهواره های جاسوسی آمريکا حرکت های وسائل نقليه ای را شناسائی کرده اند که ممکن است نشانه ای بر آمادگی های پيونگ يانگ برای يک آزمايش اتمی ديگر باشد. تونی اسنوسخنگوی کاخ سفيد روز سه شنبه اظهارداشت امکان دارد که کره شمالی دست به آزمايش ديگری بزند، اما چنين اقدامی "مسلما به نفع آن ها نخواهد بود."

XS
SM
MD
LG