لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

رايس: آمريکا و ژاپن بر سر لزوم اجرای سريع تحريم های شورای امنيت عليه کره شمالی توافق دارند


کاندوليزا رايس، وزير امورخارجه آمريکا صبح چهارشنبه بعد از ديدار با تارو آسو، وزير امورخارجه ژاپن، گفت آمريکا و ژاپن خواهان اجرای سريع تحريم‌های شورای امنيت عليه کره شمالی هستند. شورای امنيت در واکنش به آزمايش بمب اتمی دوشنبه هفته پيش توسط کره شمالي، مجموعه ای از تحريم‌ها و مجازات‌های ديگر عليه حکومت کره شمالی تصويب کرد.

دکتر رايس در مصاحبه مطبوعاتی مشترک خود با تارو آسو، آزمايش اتمی کره شمالی را غيرقابل قبول خواند و گفت نتيجه اين آزمايش‌، انزوای بيشتر کره شمالی از جامعه جهانی خواهد بود.

خانم رايس همچنين به کره شمالی هشدار داد که در صورتی که سلاح‌های اتمی خود را به کشور يا سازمان ديگری منتقل سازد، پاسخگو خواهد بود.

خانم رايس بارديگر تعهد آمريکا به حفظ صلح در منطقه را مورد تاکيد قرار داد و به ويژه گفت آمريکا نسبت به دفاع از ژاپن متعهد است.

در پاسخ به نگرانی جهانی از اينکه آزمايش اتمی کره شمالی مي‌تواند آغازگر مسابقه تسليحات اتمی در آسيای جنوب شرقی بشود، آقای آسو تائيد کرد که ژاپن طرحی برای توليد سلاح‌های اتمی در دست اجرا ندارد.

روسيه صبح چهارشنبه از کره شمالی خواست که با اتخاذ تصميمی «عقلائي» به اختلاف بر سر برنامه اتمی خود از طريق ديپلماتيک پايان بخشد و از برخورد بپرهيزد.

دکتر رايس بعد از ديدار کوتاهی از ژاپن به کره جنوبی و چين مي‌رود تا به مذاکره در باره اجرای تحريم‌های سازمان ملل عليه کره شمالی ادامه دهد.

الکساندر ورشبو، سفير آمريکا در کره جنوبي، گفت از دولت کره جنوبی خواهد خواست با پيوستن به نيروی بازرسی کشتي‌ها در آبهای اطراف کره شمالي، فعالانه در اجرای تحريم‌های مصوب سازمان ملل همکاری کند.

در طول سفر به ژاپن، خانم رايس تکرار کرد که دولت آمريکا تمايلی به شدت گرفتن بحران کره شمالی ندارد و همچنين، قصد حمله نظامی به کره شمالی را نيز ندارد.

مقامات آمريکائی گفتند يک ماهواره جاسوسی آمريکائی جنب و جوشی را در اطراف دو پايگاه در کره شمالی مشاهده کرده است که احتمالا نشان آمادگی کره شمالی برای انجام يک آزمايش اتمی ديگر است.

XS
SM
MD
LG