لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

رايس: آزمايش اتمی کره شمالی در هفته گذشته يک اقدام غير قابل قبول بود


کاندوليزا رايس ميگويد آزمايش اتمی زير زمينی کره شمالی در هفته گذشته يک اقدام "غير قابل قبول" بود که پيونگ يانگ را بيش از پيش در ميان جامعه بين المللی، منفرد کرد.

امروز چهارشنبه خانم رايس در توکيو پس از ديدار با همتای ژاپنی خود "تارو آسو" وزير خارجه ژاپن گفت شورای امنيـت با برخوردی راسخ و قاطع در تصميم گيری خود مبنی بر تصويب تحريم ها عليه کره شمالی، عمل کرده است.

وی همچنين به کره شمالی هشدار داد که در صورت انتقال سلاح های اتمی به کشورها يا سازمان های ديگر، مسؤل شناخته خواهد شد.

رايس تعهد آمريکا به صلح در منطقه و بخصوص تعهد آمريکا به دفاع از ژاپن را ، مورد تأکيد قرار داد. توکيو تحريم های عليه کره شمالی را در واکنش به آزمايش اتمی پيونگ يانگ، به اجرا گذاشته است.

رايس اول وقت امروز وارد ژاپن شد و قرار است به کره جنوبی و چين هم برای به اجرا گذاردن تحريم ها، سفر کند.

"الکساندر ورشبو" سفير آمريکا در کره جنوبی گفت رايس از سئول برای به عهده گرفتن نقش گسترده تری در اعمال تحريم های سازمان ملل عليه کره شمالی از طريق ملحق شدن به بازرسی های محمولات دريائی که به مقصد شمال هستند، تقاضا خواهد شد.

رايس از کره جنوبی خواهد خواست به پی اِس آی "ابتکار امنيتی گسترش اتمی" برهبری آمريکا ملحق شود که طرحی با هدف متوقف کردن گسترش سلاح های کشتار جمعی است. کشورهای شرکت کننده در اين پيمان از حمل سلاح های اتمی، بيولوژيکی، يا شيميائی بوسيله اقدامات توقف و بازرسی کشتی ها ، ممانعت به عمل مياورند. کره جنوبی نگران است که عضويت در اين طرح باعث درگيری آن کشور با کره شمالی شود.

خانم رايس در مدت پرواز خود به ژاپن اين موضع واشنگتن را که آمريکا علاقه ای به افزايش بحران و طرحی برای حمله به کره شمالی ندارد، مورد تأکيد قرار داد.

مقامات آمريکا ميگويند يک ماهواره جاسوسی وسائل نقليه ای را در کره شمالی که ممکن است نشان از آزمايش اتمی ديگری باشد، شناسائی کرده اند.

XS
SM
MD
LG