لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

مذاکرات مقامات ايران و روسيه در باره نيروگاه اتمی بوشهر


مقامات اتمی ايران و روسيه در مسکو ملاقات کرده اند تا در مورد ساختمان نيروگاه اتمی بوشهر توسط روسيه مذاکره کنند.

انتظار ميرود غلامرضا آقازاده، رئيس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، و «سرگئی کرينکو»، رئيس سازمان انرژی اتمی فدرال روسيه، در مورد جدول زمانی پروژه ساختمانی اولين نيروگاه توليد انرژی اتمی ايران و طرح تحويل سوخت اتمی به ايران گفتگو کنند.

مقامات ايران از تعويق برنامه ساختمانی و تأخير در تحويل سوخت اتمی از سوی روسيه ابراز ناخشنودی کرده اند. مقامات روسيه گفته اند: نيروگاه اتمی بوشهر بطور رسمی از ماه سپتامبر سال ۲۰۰۷ شروع بکار خواهد کرد، اما، ممکن است قبل از آن تاريخ قادر به توليد انرژی باشد.

ايالات متحده همواره مخالف تاسيس نيروگاه توليد انرژی اتمی بوشهر بوده است، و ميگويد که اين مرکز ممکن است برای توليد مواد لازم برای ساختن سلاح های اتمی مورد استفاده قرار گيرد.

روسيه بمنظور جلوگيری از استفاده از سوخت هسته ای برای ساختن سلاح های اتمی، موافقت کرده است که از ايران بخواهد زباله های اتمی سوخت مصرف شده را به روسيه بازگرداند. ولی ايران پيشنهاد روسيه مبنی بر انجام تمامی مراحل برنامه غنی سازی اورانيوم مورد نياز ايران در خاک آن کشور را رد کرده است.

رژيم ايران مدعی است که غنی سازی اورانيوم برای هدفهای صلح‌جويانه است و عمدتاً برای سوخت نيروگاههای توليد انرژی اتمی به مصرف خواهد رسيد. امّا، ايالات متحده هدف برنامه‌های اتمی ايران را به ساختن سلاح‌های اتمی نسبت ميدهد.

XS
SM
MD
LG