لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۰

انتظارات از دور سوم مذاکرات سولانا و لاريجانی


وزير خارجه ايران ميگويد گفتگوهای مقامات ايرانی و اروپائی "طبق برنامه" پيش ميرود و ميتواند راه را برای حل و فصل مسأله اتمی از طريق مذاکره، هموار کند.

منوچهر متکی در آخر وقت روز دوشنبه در حاشيه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک گفت که خاويه سولانا رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا و علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران "بزودی" سومين دور گفتگوهای خود را در اروپا، برگزار خواهند کرد، هر چند از تاريخ و محل مذاکره اظهار بی اطلاعی کرد.

در همين حال روزنامه واشنگتن تايمز گزارش ميدهد با وجود آنکه ايران ميخواهد مفاد معامله را فاش نکند به توافقی که شامل تعليق موقت عمليات غنی سازی اورانيوم است، نزديک ميشود. روزنامه مزبور با نقل قول از يک مقام ناشناس آمريکائی ميگويد که اين توافق ميتواند در ديدار بعدی سولانا و لاريجانی، به مرحله نهائی برسد.

واشنگتن تايمز ميگويد تام کيسی سخنگوی وزارت خارجه آمريکا هنگاميکه درباره اين توافق مخفيانه از او سؤال شد، به قطعنامه شورای امنيت اشاره کرده که از ايران برای اجتناب از تحريم های تنبيهی خواستار تعليق قابل تبيين عمليات غنی سازی اورانيوم شده است.

آمريکا و برخی متحدين غربی به ايران مظنون هستند که در حال ساختن سلاح های اتمی است. جمهوری اسلامی ميگويد تکنولوژی اتمی که ايران در پی توسعه آن است برای مصارف صلح جويانه است.

XS
SM
MD
LG