لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۳

توافق ايران و روسيه با گشايش نيروگاه اتمی بوشهر در سپتامبر ۲۰۰۷


مقامات ارشد اتمی ايران و روسيه موافقت کرده‌اند نيروگاه اتمی بوشهر در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۷ بطور رسمی گشايش يابد، و از ماه نوامبر همان سال شروع به توليد برق کند. مقامات ميافزايند روسيه همچنين موافقت کرده است تا ماه مارس سال آينده سوخت اتمی لازم برای اولين نيروگاه اتمی ايران را به اين کشور ارسال دارد.

غلامرضا آقازاده، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران، و سرگئی کرينکو، رئيس آژانس فدرال انرژی اتمی روسيه، امروز، در مسکو اين قرارداد را به امضاء رساندند.

مقامات ايران از تعويق برنامه ساختمانی و تأخير در تحويل سوخت اتمی از سوی روسيه ابراز ناخشنودی کرده اند. ايالات متحده همواره مخالف تاسيس نيروگاه اتمی بوشهر بوده است، و ميگويد که اين مرکز ممکن است برای توليد مواد لازم برای ساختن سلاح های اتمی مورد استفاده قرار گيرد.

روسيه بمنظور جلوگيری از استفاده از سوخت هسته ای برای ساختن سلاح های اتمی، موافقت کرده است که از ايران بخواهد سوخت مصرف شده را به روسيه بازگرداند، ولی ايران پيشنهاد روسيه را مبنی بر انجام برنامه غنی سازی اورانيوم مورد نياز ايران در خاک روسيه، رد کرده است. ا

يران مدعی است که غنی سازی اورانيوم برای هدفهای صلح جويانه است و عمدتاً برای سوخت نيروگاه های توليد انرژی اتمی به مصرف خواهد رسيد. امّا، ايالات متحده هدف برنامه های اتمی ايران را به ساختن سلاح های اتمی نسبت ميدهد.

XS
SM
MD
LG