لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

دستگيری رهبر دوم گروه تروريستی القاعده در عراق


مشاور امنيت ملّی عراق ميگويد نيروهای عراقی دومين رهبر ارشد گروه تروريستی «القاعده» را در عراق را دستگير کردند.

«موفق الرباعی»، مشاور امنيت ملّی عراق، امروز (يکشنبه) گفت نيروهای عراقی چند روز پيش «حامد جمعه فريد السعيدی»، فرمانده دوم گروه تروريستی «القاعده» را، در حاليکه در يک ساختمان مسکونی مخفی شده بود، دستگير کردند. مقامات عراقی محل اختفا را فاش نکردند.

آقای الرباعی ميگويد بمب گذاری ماه فوريه گذشته زيارتگاه مقدس شيعيان در شهر «سامره» به دستور«سعيدی» انجام گرفت. اين حمله باعث شروع درگيريهای فرقه ای بين سنيان و شيعيان شد، که هزاران نفر را بکشتن داد.

مشاور امنيت ملی عراق ميافزايد دستگيری «سعيدی» اطلاعاتی را در اختيار مقامات گذاشت که به نيروهای عراق کمک کرد تا يازده نفر از افراد ارشد و نه نفر از اعضاء سطح پائين تر گروه تروريستی «القاعده» را به هلاکت برساند و يا دستگير کنند.

در همين حال، ارتش آمريکا ميگويد دو سرباز آمريکائی امروز (يکشنبه) در شرق بغداد کشته شدند.

در تحولی ديگر، مقامات عراقی روز شنبه اجرای مراسم انتقال کنترل ارتش عراق را از نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا به دولت عراق متوقف کردند.

سخنگوی ارتش آمريکا ميگويد مراسم بخاطر عدم توافق در مورد آينده روابط بين نيروهای ائتلاف و ارتش عراق به تأخير افتاده است.

انتظار ميرود، در صورت حصول توافق، ژنرال «جرج کی سی»، فرمانده ارتش آمريکا در عراق، کنترل نيروهای زمينی، هوائی، و دريائی را به وزارت دفاع عراق منتقل کند.

از سوی ديگر «مسعود بارزانی»، رهبر منطقه کرد نشين شمال عراق، به مقامات محلی دستور داده است تا پرچم های عراق را از مراکز دولتی بردارند و بجای آن پرچم کردستان را جايگزين کنند.

در واکنش به اين عمل، دفتر نخست وزيری عراق امروز گفت تا زمانيکه پارلمان تصميم نگرفته است، تنها پرچم عراق بايد بر فراز ساختمانهای دولتی بر افراشته شود.

عربها سنی مذهب عراق نگرانی خود را در مورد اينکه کردها با اجرای سيستم فدرالی تلاش ميکنند از عراق جدا شوند ابراز داشتند.

XS
SM
MD
LG