لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

مذاکرات مالکی با آيت الله سيستانی برای پايان دادن به خشونت های مذهبی در عراق


مقامات عراقی ميگويند شورشيان اوايل هفته گذشته چهارده زائر اهل آسيای جنوبی را که عازم شهر شيعه نشين کربلا بودند کشتند. اجساد آنان روز جمعه کشف شد. مقامات ميگويند به زائران، که دست های آنها بسته بود، گلوله شليک شده بود، و در بدن بعضی از آنها نشانه هائی از شکنجه ديده ميشود. بيشتر زائران پاکستانی بودند، اما چند هندی نيز جزو آنان قرار دارند.

امروز محله وزيريه بغداد صحنه انفجارهائی تقريبا همزمان بود که دست کم سه کشته و شانزده مجروح بجا گذاشت.

امروز نوری ال مالکی نخست وزير عراق با آيت الله عظمی علی سيستانی ملاقات کرد تا در باره راههای پايان دادن به جنگ های مذهبی در عراق با وی تبادل نظر کند. آقای مالکی پس از اين ملاقات که در شهر نجف انجام گرفت به خبرنگاران گفت وی درنظر دارد هر چه زودتر در چهار وزارتخانه تغييراتی بدهد .

در همين حال مقامات آمريکائی ميگويند يک مراسم انتقال فرماندهی عمليات نظامی به مقامات عراقی را تا روز يکشنبه به تعويق انداخته اند. به گفته اين مقامات، تعويق ناشی از اشتباه در برنامه ريزی بوده است.

پيشتر دولت عراق گفته بود کنترل زندان ابو غريب را از ارتش آمريکا تحويل گرفته است. مقامات عراقی ميگويند در اين زندان، که صحنه ماجرای جنجالی بدرفتاری سربازان آمريکائی بود، ديگر هيچ کس زندانی نيست .

روز جمعه وزارت دفاع آمريکا گفت تشديد خشونت های مذهبی در عراق می تواند شرايطی بوجود آورد که به جنگی داخلی منجر شود، اما می توان از چنين جنگی درصورت موفقيت در اقدامات جاری برای کاهش خشونت ها جلوگيری بعمل آورد.

XS
SM
MD
LG