لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

گردهمائی فرستادگان فرانسه، ترکيه، پاکستان و مالزی در بيروت برای تدارک نيروی صلحبان


امروز چهارشنبه فرستادگان فرانسه، ترکيه، پاکستان، و مالزی برای تدوين جزئيات مربوط به نيروی صلحبان سازمان ملل که قرار است عهده دار برقراری صلح بين اسرائيل و ستيزه گران حزب الله در جنوب لبنان شود، در بيروت گرد هم می آيند.

انتظار ميرود فرانسه رهبری نيروی ١٥٠٠٠ نفری را عهده دار شود که همراه تعداد برابری سربازان لبنانی برای تأمين امنيت مرز لبنان و اسرائيل و تضمين ادامه آتش بسی که دو روز پيش برقرار شد، انجام مأموريت کنند.

قرار است سازمان ملل يک نيروی پيشقراول ٣٥٠٠ نفری صلحبانان را در عرض دوهفته آينده به حنوب لبنان اعزام کند تا آنها گروه بين المللی ناظران نظامی موسوم به يونيفيل را که در حال حاضر در منطقه مستقر هستند، تقويت کنند.

روز سه شنبه کوفی عنان دبير کل سازمان ملل به تلويزيون اسرائيل گفت که جمع آوری و اعزام نيروی کامل سازمان ملل به جنوب لبنان، ميـتواند ماه ها به طول انجامد.

دن هالوتز، رئيس ستاد ارتش اسرائيل، هشدار داده است، چنانچه ارتش لبنان ظرف چند روز آينده در جنوب اين کشور مستقر نشود، از خروج نيروهای خود از لبنان خودداری خواهد کرد. ژنرال «هالوتز» ميگويد چنانچه استقرار نيروهای بين المللی بطول انجامد، نيروهای اسرائيل قادر خواهند بود برای ماه ها در لبنان باقی بمانند.

آمريکا ميگويد نيروی صلحبان بايستی تقدم فوری داشته باشد و چند ماه تأخير قابل قبول نيست.

آقای عنان و تزيپی ليونی وزير امورخارجه اسرائيل امروز در مقر سازمان ملل در نيويورک درباره اجرای طرح صلح سازمان ملل متحد در لبنان با هم تبادل نظر خواهند کرد.

ديپلماتهای کشورهائی که در نيروی صلحبان شرکت دارند نيز قرار است روز پنجشنبه در نيويورک گرد هم آيند.

سخنگوی سازمان ملل ميگويد دبير کل درباره وضعيت خاورميانه با محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران و بشار اسد رئيس جمهوری سوريه گفتگو کرده است وليکن آقای عنان در تماس مستقيم با حسن نصرالله رهبر حزب الله نبوده است.

در همين حال امروز هزاران تن از لبنانی ها که طی ماه گذشته مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده بودند با وجود هشدار اسرائيل درباره مخاطره آميز بودن ترافيک جاده ها تا قبل از رسيدن نيروهای سازمان ملل ، به روستاهای خود باز ميگردند.

امداد گران سازمان ملل به بازگشتگان که اکثراً خانه هايشان نابود شده است، آذوقه ميرسانند، و به آوارگان درباره خطرات بمب ها و راکت های منفجر نشده ، رهنمود ميدهند.

روز سه شنبه ارتش اسرائيل طی دومين روز آتش بس با چريک های حزب الله نيروهای بيشتری را از لبنان خارج کرد.

اسرائيل همچنين ميگويد سربازانش يک فرمانده حزب الله بنام ساجد دواير را درست قبل از ساعت برقراری آتش بس در روز دوشنبه، به هلاکت رسانده اند.


XS
SM
MD
LG