لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

کابينه لبنان استقرار سرباز در جنوب آن کشور را تصويب کرد


کابينه لبنان برنامه استقرار سربازان در بخش هائی از جنوب آن کشور را، که اسرائيل از آن نواحی خارج ميشود، تصويب کرده است. مقامات در بيروت ميگويند کابينه در جلسه امروز خود تصويب کرد اعزام سربازان لبنانی به جنوب رودخانه ليتانی، از روز پنجشنبه، شروع شود.

قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد پايان دادن به جنگ ميان چريک های حزب الله و اسرائيل، از لبنان ميخواهد پانزده هزار سرباز را به جنوب بفرستد و در کنار يک نيروی پانزده هزار نفری بين المللی مستقر کند.

دن هالوتز Dan Halutz رئيس ستاد ارتش اسرائيل قبلا هشدار داده بود کشورش خروج سربازان از لبنان را در صورتيکه ارتش لبنان ظرف چند روز در جنوب مستقر نشود ، متوقف ميکند. وی همچنين گفت در صورتيکه استقرار صلحبانان بين المللی طول بکشد، سربازان اسرائيلی ممکن است ماهها در لبنان بمانند.

نمايندگان چند کشوری که انتظار ميرود در تامين سرباز برای نيروی بين المللی مشارکت کنند، بمنظور بررسی جزئيات، در بيروت تشکيل جلسه داده اند. اين نمايندگان از فرانسه، ترکيه ، پاکستان و مالزی هستند.

در همين حال فيليپ دوست بلازی وزير امور خارجه فرانسه امروز در بيروت از اسرائيل خواست به محاصره دريائی، زمينی و هوائی لبنان که با شروع جنگ برقرار شد پايان دهد.

XS
SM
MD
LG