لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

آتش بس اسرائيل و حزب الله به اجرا گذاشته شد


قرارداد آتش بسی که با وساطت سازمان ملل متحد برای پايان دادن به جنگ يکماهه اسرائيل و حزب الله تدوين شد، به اجرا گذاشته شد.

دولت های اسرائيل و لبنان موافقت کرده اند که از ساعت ٨ صبح امروز به وقت محلی به رعايت مفاد آتش بس عمل کنند.

گزارشات رسيده از مرز اسرائيل و لبنان حاکی است هيچ تيراندازی در منطقه مرزی پس از ساعتی که قرار بود آتش بس به اجرا گذاشته شود، ديده نشده است.

روز جمعه دو دولت قطعنامه شورای امنيت را که خواستار قطع کامل مخاصمات و برای گسترش نيروی صلح بان سازمان ملل برای کمک به پياده شدن نيروهای لبنان در جنوب آن کشور است، پذيرفتند.

حسن نصرالله رهبر حزب الله ميگويد نيروهای وی از توافق سازمان ملل پشتيبانی خواهند کرد، در عين آنکه حزب الله به جنگ ادامه خواهد داد تا که نيروهای اسرائيل لبنان را ترک کنند.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل می گويد آتش بس، دولت در دولت توسط حزب الله در لبنان را محو می کند.اولمرت به پارلمان اسرائيل گفت که اسرائيل در همه جا و تمام وقت به تعقيب گروه حزب الله ادامه خواهد داد.

جنگ تا ساعت موعد برقراری آتش بس ادامه داشت. مقامات امنيتی لبنان ميگويند هواپيماهای اسرائيل امروز دوشنبه هدف های خود در لبنان را تا چند لحظه قبل از برقراری آتش بس،همچنان زير آتش داشتند.

خبرنگار صدای آمريکا از بيروت گزارش ميدهد ترافيک به وضع عادی بازگشته است و خبرنگار ديگری از بندر صور گزارش ميدهد که غرش آتش هوائی و توپخانه اسرائيل متوقف شده است.

هزاران نفر لبنانی آواره که سعی می کنند به دهکده های خود در جنوب لبنان برگردند و رفت و آمد فشرده ای در جاده ها ايجاد کرده اند.

مقامات اسرائيلی ميگويند نيروهای اين کشور اکثر نقاطی را که در روزهای اخير تصرف کرده اند همچنان نگاه خواهند داشت و کنترل راه های هوائی و دريائی لبنان تا زمانيکه سيستم بين المللی برای جلوگيری از ارسال محمولات جنگی به حزب الله ايجاد نشده است، ادامه خواهد داشت.

«الوارو دسوتو»، نماينده مخصوص سازمان ملل متحد در خاورميانه، ميگويد پاسداران بين المللی صلح ظرف چند روز آينده وارد لبنان خواهند شد.

XS
SM
MD
LG