لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

درگيری های اسرائيل و حزب الله با وجود اعلام آتش بس


اسرائيل می گويد با وجود اعلام آتش بس درجنگ که حتی ٢٤ ساعت هم ازعمر آن نمی گذرد، ستيزه گران حزب الله در نخستين ساعت های بامداد امروز، سه شنبه، دست کم ١٠ راکت به مواضع اسرائيل در جنوب لبنان شليک کردند.

گزارشی ازمجروح شدن کسی نرسيده است و اسرائيل می گويد به اين حمله پاسخ نداده است.

پيشتر، ارتش اسرائيل اعلام کرده بود که دست کم پنج جنگنده حزب الله را که نيروهای اسرائيل را مورد تهديد قرار داده بودند، به ضرب گلوله از پای در آورده است.

پس از آن که روز دوشنبه آتش بس اعلام شد، هزاران تن از لبنانی های آواره به عنوان کوششی برای بازگشت به روستاهای خود در جنوب لبنان، در جاده هائی که بر اثر اصابت بمب و مواد منفجره آسيب ديده است، ازدحام کردند. در شمال اسرائيل نيز مردم ازپناهگاه های حفاظت در برابر بمب خارج شدند.

حسن نصرالله رهبر حزب الله اظهارداشت جنگندگان وی به يک "پيروزی استراتژيک و تاريخی” در برابر اسرائيل دست يافته اند.

اما پرزيدنت بوش روز دوشنبه طی سخنانی اظهار داشت حزب الله در جنگ شکست خورده است. پرزيدنت بوش به يک نيروی حافظ صلح مرکب از سربازان لبنانی و سربازان سازمان ملل متحد اشاره کرد که قرار است در منطقه جنوب لبنان که قبلاً تحت کنترل حزب الله بود، مستقرگردد.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل که با انتقادات قانونگزاران اسرائيل مواجه است، گفت قطعنامه آتش بس سازمان ملل متحد بايد وضعيت مرزشمالی اسرائيل را "به گونه عمده ای تغيير دهد".

مقامات اسرائيلی ميگويند نيروهای اين کشور اکثر نقاطی را که در روزهای اخير تصرف کرده اند همچنان نگاه خواهند داشت و کنترل راه های هوائی و دريائی لبنان تا زمانيکه سيستم بين المللی برای جلوگيری از ارسال محمولات جنگی به حزب الله ايجاد نشده است، ادامه خواهد داشت.
مقامات سازمان ملل روز دوشنبه با مقامات نظامی اسرائيل و لبنان برای بحث انتقال سرزمين های لبنانی را که تحت کنترل اسرائيل هستند، ديدار کردند.

"الوارو دسوتو"، نماينده مخصوص سازمان ملل متحد در خاورميانه، ميگويد پاسداران بين المللی صلح ظرف چند روز آينده وارد لبنان خواهند شد.

روز دوشنبه در جنوب لبنان جنگ شديد تا اخرين لحظات پيش از موعد آتش بس، ادامه داشت.

XS
SM
MD
LG