لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

لبنان امروز و اسرائيل فردا قطعنامه آتش بس را بررسی ميکنند


انتظار ميرود دولت لبنان امروز يک قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد را، که هدف آن پايان دادن به جنگ ميان اسرائيل و چريک های حزب الله در لبنان است، بپذيرد. کابينه لبنان امروز در بيروت برای رسيدگی به اين قطعنامه تشکيل جلسه داد. فئوادسينيورا نخست وزير لبنان قطعنامه را به سود منافع لبنان خواند.

انتظار ميرود اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل نيز از کابينه خود، که روز يکشنبه تشکيل جلسه ميدهد، خواستار تائيد قطعنامه شود.

شورای امنيت سازمان ملل متحد که روز جمعه باتفاق آراء قطعنامه را تصويب کرد اوضاع را در لبنان تهديدی برای صلح و امنيت بين المللی دانست.

قطعنامه خواستار قطع کامل خصومت ها پيش از صدور مجوّز افزايش شمار کنونی نيروی صلحبانی سازمان ملل متحد به پانزده هزار نفر است.

حسن نصرالله رهبر حزب الله در نخستين واکنش خود پس از تصويب قطعنامه در شورای امنيت گفت نيروهای او از قطعنامه آتش بس تبعيت ميکنند. با اينحال افزود که حزب الله تا وقتی که نيروهای اسرائيلی در لبنان هستند به جنگيدن ادامه ميدهد.

در اسرائيل، وسائل ارتباط جمعی به نقل از يک مقام اسرائيلی خبر داده اند که آتش بس ممکن است از بامداد دوشنبه برقرار شود.

الوارو دو سوتو نماينده سازمان ملل متحد در خاورميانه ميگويد انتظار دارد جنگ ظرف دو روز آينده آرام بگيرد، و ظرف يک هفته، استقرار نيروی بين المللی آغاز شود.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد گفت کوتاهی شورای امنيت در اقدامی سريع برای پايان دادن به خونريزی در لبنان، اعتماد جهان را به اين شورا متزلزل ساخته است. وی همچنين گفت چاره هائی درازمدت می تواند صلحی با دوام را تضمين کند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا گفت تصويب قطعنامه راه را برای صلحی بادوام ميان لبنان و اسرائيل باز کرده و اميد به پايان بخشيدن به زجر و خشونت های يک ماه گذشته را بيشتر کرده است. خانم رايس همچنين از ايران و سوريه خواست به حاکميت دولت لبنان، و خواست و اراده جامعه بين المللی احترام بگذارند.

XS
SM
MD
LG