لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

امکان بازگشت رايس به خاورميانه


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد وی مايل و حاضر است به خاورميانه بازگردد و برای آتش بس ميان اسرائيل و حزب الله تلاش کند.

خانم رايس که امروز، پنجشنبه، در مالزی با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت اگر بازگشت او به خاورميانه بتواند به رسيدن به آتش بسی بادوام برای پايان بخشيدن به جنگ و خونريزی در لبنان کمک کند، خوشحال خواهد شد که چنين اقدامی را انجام دهد.

خانم رايس برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع بحث های منطقه ای اتحاديه کشورهای جنوب شرقی آسيا به کوالالامپور رفته است.

خانم رايس ميگويد هنوز در مورد برنامه های سفری او پس از شرکت روز جمعه اش در جلسه مجمع تصميمی گرفته نشده است.

خانم رايس در فاصله روزهای دوشنبه تا چهارشنبه از بيروت، بيت المقدس، کرانه غربی و رم ديدن کرد. رم صحنه کنفرانسی از ديپلوماتهای ارشد بين المللی بود که نتوانست در باره آتش بس در لبنان به توافقی برسد.

آمريکا در مقابل خواست هائی که مستلزم آتش بس فوری است ، بر ضرورت نياز به آتش بسی قابل دوام تاکيد گذاشته است که بتواند در غايت به صلحی با دوام ميان اسرائيل و حزب الله منجر شود.

حاميان اسرائيل ميگويند خصومت جاری هنگامی می تواند پايان بگيرد که حزب الله از سنگرهای خود در نزديکی مرز اسرائيل خارج شده باشد و پرتاب راکت به شهرک های اسرائيلی را متوقف کند.

منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران نيز امروز در کوالالامپور است اما انتظار نميرود با وزير امورخارجه آمريکا ملاقاتی داشته باشد. مقامات ميگويند آقای متکی با سيد حميد البار همقطار مالزيائی اش در باره بحران خاورميانه تبادل نظر خواهد کرد.

ايران يکی از حاميان اصلی حزب الله است.

XS
SM
MD
LG