لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۹

شرط استراليا و ترکيه برای الحاق به يک نيروی صلحبانی در لبنان


جان هوارد نخست وزير استراليا ميگويد کشورش ممکن است با فرستادن سرباز به يک ماموريت صلحبانی در لبنان ملحق شود مشروط بر اينکه نيروهای بين المللی قدرت داشته باشند شبه نظاميان حزب الله را خلع سلاح کنند.

آقای هوارد گفت يک ماموريت جدّی صلحبانی در لبنان مستلزم استقرار هزاران سرباز برخوردار از قدرت و اختيار عمل در نقش يک حائل ميان اسرائيل و چريک های حزب الله است.

يک کنفرانس بين المللی در باره بحران خاورميانه روز چهارشنبه بطور اصولی موافقت کرد که يک نيروی بين المللی صلحبانی توسط سازمان ملل متحد بوجود آيد. اما ديپلوماتهائی که در رم با يکديگر ملاقات کردند نتوانستند ترکيب، شمار، ماموريت ، و استراتژی استقرار و خروج چنين نيروئی را مشخص کنند.

در کوالا لامپور، که وزيران امورخارجه کشورهای آسيائی امروز در آنجا جلسه دارند، الکساندر داونر وزير امورخارجه استراليا گفت فرستادن سربازان صلحبان به جنوب لبنان درحال حاضر و بدون آنکه آتش بسی برقرار شده باشد، ماموريتی برای خودکشی است.

عبدالله گل وزير امورخارجه ترکيه امروز پس از بازگشت به آنکارا از رم گفت کشورش درصورتی تصميم خواهد گرفت به يک نيروی صلح سازمان ملل متحد ملحق شود که آتش بسی قابل دوام در لبنان برقرار شده باشد.

در همين حال مقامات استراليائی ميگويند دوازده پرسنل خود را از جنوب لبنان خارج ميکنند زيرا فعلا در آنجا هرج و مرج حاکم است. اين دوازده نفر که وظايف تدارکاتی دارند و مسلح نيستند به اتباع استراليا برای خروج از لبنان کمک ميکردند. آنها قرار است به بيروت فرستاده شوند.

XS
SM
MD
LG