لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

اسرائيل بندر بيروت و شهر طرابلس در شمال لبنان را زير آتش گرفت


هواپيماهای اسرائيل روز شنبه به حملات بيشتری در لبنان دست زدند، و هدف هائی را در سراسر کشور و در بيروت درهم کوبيدند.

شاهدان می گويند اسرائيل برای نخستين بار بندر بيروت و شهر طرابلس در شمال لبنان را زير آتش گرفت.

گزارش های رسانه حاکی است که هواپيماهای اسرائيلی همچنين دفتر گروه فلسطينی حماس در بيروت را هدف گرفتند

در جنوب لبنان، شاهدان می گويند، در حمله هوائی اسرائيل به غير نظاميانی که از نبرد می گريختند، دست کم پانزده تن کشته شدند. مقامات لبنان می گويند در حملات هوائی روز شنبه اسرائيل حد اقل دوازده تن ديگر جانسپردند.

هواپيماهای اسرائيل همچنين يک ناحيه نزديک به گذرگاه مرزی «المَصَنع» در امتداد مرز لبنان و سوريه را بمباران کردند. اسرائيل گفت هدف از حمله اين بود که رسيدن اسلحه به حزب اله از طريق سوريه متوقف شود.

«فواد سينيورا»، نخست وزير لبنان، اسرائيل را «يک ماشين جنايتکار» که به اجرای مجازات جمعی در لبنان پرداخته است ناميد. او که در تلويزيون سخن می گفت از سازمان ملل متحد درخواست کرد آتَش بس فوری اعلام کند و لبنان را در برقراری حاکميت خود بر تمام سرزمنيش ياری دهد.

يک مقام اطلاعاتی اسرائيل گفت حزب اله در حمله روز جمعه به يک کشتی نيروی دريائی در نزديکی ساحل بيروت از يک موشک ايرانی استفاده کرد.

حزب اله روز شنبه راکت هائی را به سوی چندين شهر اسرائيلی از جمله «طيبرياس» در ساحل درياچه «جليله» پرتاب کرد . يک مقام اسرائيلی هشدار داد حزب اله موشک هائی در اختيار دارد که قادر است به تل آويو، مرکز بازرگانی اسرائيل، که بيش از صد کيلومتر از مرز لبنان فاصله دارد، برسد.

اسرائيل برای بستن راه راکت های حزب اله، آتشبارهای ضد موشک پاتريوت- ساخت آمريکا – را به حيفا منتقل کرده است.

XS
SM
MD
LG