لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

اسرائيل فرودگاه بيروت را بمباران کرد


اسرائيل در جريان عمليات سريع و شديد نظامی برای آزاد ساختن دو سرباز خود که بوسيله چريک های حزب الله به اسارت گرفته شده اند، فرودگاه بيروت را بمباران کرده، و محاصره دريائی و هوائی لبنان را آغاز کرده است.

تنها فرودگاه بين المللی لبنان امروز پس از داغان شدن باندهايش در بمباران، بسته شد.

يک ايستگاه تلويزيونی در حومه بيروت نيز که توسط حزب الله اداره ميشود هدف يک بمباران هوائی ديگر اسرائيل قرار گرفت.

گزارش ها همچنين از بمباران دو پايگاه هوائی ارتش لبنان در نزديکی مرز با سوريه حکايت دارد.

در همين حال سخنگوی وزارت امورخارجه اسرائيل امروز گفت حزب الله در تدارک فرستادن سربازان اسير شده به ايران است.

چريک های حزب الله دو سرباز اسرائيلی را روز چهارشنبه در جريان يک حمله مرزی به اسرائيل ربودند و به داخل لبنان بردند. اسرائيل برای آنکه نگذارد ستيزه گران اسيران خود را به نقاطی دور تر ببرند، پل ها و جاده ها را در جنوب لبنان بمباران کرده است.

قايق های توپدار اسرائيل در اطراف بنادر لبنان مستقر شده اند و تمامی پروازها به لبنان لغو شده است. مقامات نظامی ميگويند هدف اين محاصره ها بستن راه اسلحه رسانی به حزب الله است.

چريک ها امروز چندين راکت به يک شهرک مرزی اسرائيل شليک کردند. اسرائيل ميگويد در جريان اين شليک ها دو غير نظامی کشته و چند غير نظامی ديگر مجروح شده اند.

مقامات امنيتی در جنوب لبنان از کشته شدن قريب چهل غير نظامی در عمليات نظامی اسرائيل خبرداده اند.

دولت لبنان خواستار يک آتش بس جامع شده است.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل ميگويد به اسارت گرفتن سربازان اقدامی جنگی توسط لبنان بوده است، هر چند که دولت بيروت هرگونه مسئوليتی را در اسارت سربازان رد ميکند.

اسرائيل دستور يک پاسخ شديد نظامی به حمله حزب الله را، که به کشته شدن هشت سرباز اسرائيلی نيز منجر شد، صادر کرده است. اين نخستين تهاجم اسرائيل به داخل لبنان پس از خروج شش سال پيش از آن کشور است.

اسرائيل امروز همچنين تهديد کرد که حومه های جنوبی بيروت را نيز، که پايگاه چريک های حزب الله است، بمباران خواهد کرد. وزير دادگستری اسرائيل ميگويد ممکن است کشورش سعی کند حسن نصرالله رهبر حزب الله را ترور کند.

حزب الله ميگويد اگر اسرائيل به بيروت حمله کند، حيفا، سومين شهر بزرگ اسرائيل را هدف حملات راکتی قرار ميدهد.

آمريکا خواستار آزادی فوری سربازان شده است و ميگويد ايران و سوريه را، که دو حامی اصلی حزب الله محسوب ميشوند ، در وقوع موج جديد خشونت در خاورميان مسئول ميداند.

XS
SM
MD
LG