لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

رهبران جهان به طرفين درگير در خشونت خاورميانه خويشتن داری  را توصيه کرده اند


پرزیدنت بوش و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان خواهان متوقف شدن موج خشونت در خاورمیانه، آزادی سربازان اسیر اسرائیلی و پایان گرفتن حملات راکتی به اسرائیل شده اند.

آقای بوش روز پنجشنبه چریک های حزب اله را که موجب جدیدترین دور زدوخورد در لبنان شده اند تقبیح کرد و بر حق اسرائیل به دفاع از خود تاکید گذاشت. با این حال، او به اسرائیل گوشزد کرد دولت لبنان را بی ثبات نکند. رئیس جمهوری آمریکا که پس از دیداری با آنگلا مرکل سخن می گفت همچنین اظهار داشت لازم است سوریه به دلیل حمایت از حزب اله مسئول شناخته شود.

در این میان، فرانسه حملات اسرائیل به لبنان را به عنوان " یک عمل جنگی نامناسب" محکوم کرد.

روسیه نیز حملات اسرائیل را " بی ربط" نامید و نگرانی خود را از ناراحتی و رنج غیر نظامیان در لبنان و در سرزمین های فلسطینی ابراز داشت.

یک سخنگوی تونی بلر نخست وزیر بریتانیا طرفین را به خویشتنداری فرا خواند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی هشدار داد که ممکن است حملات اسرائیل به یک جنگ منطقه ای منجر شود.

" hspace=2 src="/persian/images/ap_UN_Kofi_Annan_nuclear_21jun06_210.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید در کوشش برای فرونشاندن خشونت بین اسرائیل، چریک های مستقر در لبنان و فلسطینیان، هیاتی را به خاورمیانه می فرستد.

در بیانیه ای جداگانه، خاویه سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید او نیز قصد دارد به منطقه سفر کند. مقامات اتحادیه از تمام طرف ها خواسته اند به قوانین بشر دوستانه بین المللی احترام بگذارند.

عفو بین الملل گفت شبه نظامیان و دولت های اسرائیل و لبنان باید برای پایان دادن به حمله بر هدف های غیر نظامی، با یکدیگر همکاری کنند.

در این میان، اتحادیه عرب خواسته است برای بحث در باره حملات اسرائیل به لبنان و سرزمین های فلسطینی جلسه فوق العاده ای تشکیل شود.

وزیران امور خارجه دولت های عربی روز شنبه در قاهره ملاقات خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG