لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

ابرازخرسندی کشورهای اروپائی از پيشنهاد پيوستن آمريکا به اروپا درگفتگوهای مستقيم با ايران


کشورهای اروپائی ازپيشنهاد آمريکا درمورد پيوستن به اروپا درگفتگوهای مستقيم ومشروط پيرامون برنامه اتمی ايران به شرط آن که تهران غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد، ابراز خرسندی کردند.

هاويه سولانا رئيس بخش سياست های خارجی اتحاديه اروپا می گويد درکوشش هائی که برای دستيابی به توافقی با ايران جريان دارد، اظهارات آمريکا قوی ترين ومثبت ترين علامتی است که داده می شود.

مقامات اروپائی می گويند تصميم آمريکا، وزنه سنگينی است که به مجموعه مشوق های اقتصادی پيشنهادی بريتانيا، فرانسه وآلمان افزوده می شود. وزيران امورخارجه اين سه کشوراروپائی برای گفتگو پيرامون اين مشوق ها، روزچهارشنبه در وين با مقامات آمريکا، روسيه وچين ديدارکردند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی پيشنهاد آمريکا را " حرکتی تبليغاتی" توصيف کرد وخاطرنشان ساخت به نفع ايران نيست که غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد.

کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا روز چهارشنبه موضع آمريکا را اعلام کرد. خانم رايس اظهارداشت واشنگتن درمورد اختلاف جاری با ايران، خود را نسبت به يک راه حل ديپلماتيک متعهد می داند. خانم رايس افزود با اين حال اگرتهران غنی سازی اورانيوم را ادامه دهد، واشنگتن اتخاذ همه گونه گزينه ها را مد نظر قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG