لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۶

بوش تصميم مذاکره مشروط با ايران را يک ديپلماسی نيرومند ناميد


کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گويد واشنگتن مایل است در گفت و گو با جمهوری اسلامی ایران، در صورتی که فعالیت های اتمی خود را متوقف سازد، به کشورهای دیگر ملحق شود.

خانم رایس روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاری افزود که آمریکا تمام گزینه ها، از جمله استفاده از زور را اگر تهران به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد، باز نگاه خواهد داشت. وی اظهار داشت آمریکا خود را به یک راه حل دیپلماتیک برای حل اختلاف متعهد می داند و افزود ایران باید به گونه ای قابل تائید، فعالیت های غنی سازی و پردازش اورانیوم را متوقف کند.

بعدأ، پرزیدنت بوش به خبرنگاران گفت تصمیم آمریکا علاقه آنرا به بر عهده گرفتن رهبری کوشش برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک به منظور برطرف ساختن رویاروئی جاری با ایران منعکس می کند. او تصمیم روز چهارشنبه را یک " دیپلماسی نیرومند" نامید.

کاندولیزا رایس گفت نمایندگان آمریکا پیام او را از طریق دولت سوئیس به ایران ابلاغ کرده اند. وزیر امور خارجه آمریکا گفت قدرت های عمده جهان با عناصر اساسی مجموعه مشوق هائی برای ایران، اگر به فعالیت های اتمی پایان دهد، موافقت کرده اند. اما او هشدار داد که ایران درصورت ادامه دنبال کردن راه دستیابی به جنگ افزار اتمی، ناچار خواهد بود "بهای سنگینی" بپردازد.

پیشتر، دیپلمات ها گفتند آمریکا فقط در صورتی به مذاکرات خواهد پیوست که چین و روسیه موافقت کنند از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران ، در صورت خوداری تهران از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم، حمایت کنند.

قرار است نمایندگان پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان روز پنجشنبه برای بررسی مساله ایران جلسه ای در وین تشکیل دهند. آمریکا و اروپا مظنون هستند که ایران در جستجوی جنگ افزار اتمی است، تهران این اتهام را تکذیب می کند و محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی می گوید مقامات اروپا می دانند که فعالیت های اتمی ایران صلحجویانه است.

XS
SM
MD
LG