لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۵

کوفی عنان ميگويد اگر کمک کافی نرسد تعداد بيشتری از زلزله زدگان خواهند مرد


روز چهارشنبه آقای کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد گفت که تعهدهای بين المللی برای کمک به عمليات امداد برای زلزله جنوب آسيا بسيار کمتر از مبلغ ۳۱۲ ميليارد دلار درخواستی سازمان ملل است.

آقای عنان هشدار داد که اگر پاسخ جهان به نياز زلزله زدگان کافی نباشد مردم بيشتری خواهند مرد.

دبيرکل سازمان ملل متحد برای جلوگيری از آنچه وی " موج دوم" تلفات ناشی از زلزله ناميد، بار ديگر خواستار کمک های بين المللی برای بازماندگان زلزله پاکستان شده است.

کمی پيشتر هم پاکستان با انتشار ارقام جديدی تعداد تلفات ناشی از زلزله را تقريبا ۴۸ هزار نفر، و تعداد مجروحين را ۶۷ هزار نفر اعلام کرد. زلزله ۸ اکتبر بخش های مرزی شمال غربی پاکستان و کشمير را لرزاند. منطقه کشمير بين پاکستان و هندوستان تقسيم شده است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، يونيسف، نيز می گويد به دنبال زلزله هشتم اکتبر، دسترسی به ۱۲۰ هزار کودک در برخی از مناطق هنوز امکان پذير نشده است.

در همين حال روز چهارشنبه وقوع دو پس زلزله گزارش گرديد که باعث ريزش زمين شد، اما تلفات جديدی به بار نياورد.

در تحولی ديگر، مقامات کشمير تحت حاکميت هند با برقراری خط تلفن مستقيم با کشمير تحت حاکميت پاکستان، برای نخستين بار در ۱۵ سال گذشته به ساکنان کشمير اجازه دادند با بستگان جدا شده خود در کشمير پاکستان تماس تلفنی بگيرند.

هند همچنين از پيشنهاد پاکستان درمورد اجازه به کشميری های هند برای عزيمت به مناطق پاکستانی و شرکت در عمليات امداد، استقبال کرد.

با اين حال هنوز روشن نيست که مقامات مسئول چه وقت عبور و مرور از خط کنترل نظامی را که دو بخش کشمير را از يکديگر جدا می کند، آزاد اعلام خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG