لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

پس لرزه های تازه در کشمير و همکاری هند و پاکستان در عمليات امداد


امروز چهارشنبه پس لرزه های شديدتری قسمت هائی از کشمير هند و پاکستان را لرزاند و ريزش گل و لای بيشتری را در اين مناطق ويران شده، باعث شد.

مقامات پاکستانی ميگويند که لرزش های امروز که با شدت پنج و هشت دهم و نيز پنج و شش دهم بودند، از تاريخ زمين لرزه بزرگ ٨ اکتبر که به کشته شدن بيش از ۴۰۰۰۰ نفر انجاميد، قوی ترين پس لرزه هائی هستند که کشمير را به لرزه در آورده اند.

هندوستان ميگويد ١۴۰۰ نفر در قسمت هندوستان هيماليا کشته شده اند.

برنامه غذای جهانی سازمان ملل ميگويد تقريبأ نيم ميليون نفر بازماندگان زمين لرزه پاکستان هنوز در نوبت برای دريافت امداد هستند.

روز سه شنبه پرزيدنت مشرف از جامعه جهانی برای چادر بيشتر جهت پناه دادن به بيخانمان ها تقاضای کمک کرد.

وی همچنين پيشنهاد کرد که يک خط نظامی کنترل در کشمير باز کند که به کشميری های هند اجازه دهد برای کمک به اقدامات بازسازی به قسمت پاکستان کشمير بيايند.

هند از پيشنهاد پاکستان استقبال کرد. اما دو طرف بايستی که بر روی جزئيات عملی اين طرح کار کنند.

وزارت امورخارجه هند روز سه شنبه با انتشار بيانيه ای اعلام کرد اين تصميم درجهت حمايت هند ازاقدامات جاری درمنطقه تقسيم شده برای عمليات امداد و تماس های نزديکتر مردم با يکديگر اتخاذ شده است.

هند پيشترنيز تدارکات امدادی بيشتری را دراختيار پاکستان گذارده ومحدوديت های تماس های تلفنی درمورد کشميری های تحت حاکميت هند را به مدت دو هفته لغو کرده بود تا کشميری ها بتوانند مستقيما با پاکستان تماس بگيرند.

XS
SM
MD
LG