لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

دومين پل هوائی برلن-جلسه ناتو درباره پيشنهاد سازمان ملل برای زلزله زدگان پاکستان


امروز جمعه ناتو قرار است جلسه ای داشته باشد که به درخواست های ايجاد پل هوائی برای حمل و نقل کلان تدارکات جهت کمک رسانی به بازماندگان زلزله در پاکستان رسيدگی کند.

مقامات سازمان ملل گفتند که يان اگلند، مقام بلند پايه سازمان ملل برای هماهنگی امورعمليات امدادی قرار است که به بروکسل برسد تا با رؤسای ناتو درباره آنچه وی "دومين پل هوائی برلن" ناميده است، گفتکو کند.

پل هوائی برلن اصطلاحی است که بپروازهای بدون توقف امداد به برلن غربی در سال ١٩٤٩ خوانده ميشدند، زمانيکه نيروهای شوروی شهر برلن را مهر و موم کرده بودند. هدف از عمليات " دومين پل هوائی برلن" اين است که در سطح وسيع با هليکوپتر تدارکات به بازماندگان زلزله پاکستان رسانده شود و در عين حال همان پرواز ها مردم آن مناطق را تخليه کنند.

روز پنجشنبه آقای اگلند گفت که جهان اقدامات کافی برای کمک به قربانيان زلزله اخير جنوب آسيا به عمل نياورده است. وی گفت وضعيت جاری درکشمير، همه روز وخيم تر می شود ومشکلات تدارکاتی درکشمير هولناکتر ازهر وقت ديگری است و حتی از وضعيت بازماندگان سونامی دسامبر سال گذشته هم بدتر است.

دست کم نيم ميليون نفر در کشمير پاکستان در مناطق کوهستانی پس از رلزله هفت و شش دهم ريشتر ٨ اکتبر که تقريبأ ٥٠٠٠٠ نفر را کشت، غير قابل دسترس هستند.

آقای اگلند روز پنجشنبه در ژنو به خبرنگاران اظهار داشت که برقراری يک پل هوائی می تواند حمل تدارکات کافی را به منطقه ميسر و صدها هزار تن ازبازماندگان زلزله را که هم اکنون در زمستان سخت منطقه بدون پناهگاه، غذا و تجهيزات بهداشتی به حال خود رها شده اند، به نقاط ديگری انتقال دهد.

آمريکا و چند کشور ديگرعضو ناتو هم اکنون در حال ارسال محمولات هوائی به منطقه هستند، اما آقای اگلند می گويد به عمليات امدادی گسترده ای مانند پل هوائی برلن درسال ۱۹۴۹ احتياج است.

XS
SM
MD
LG