لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۹

کشمير زلزله زده مورد ادعای دو کشور هند و پاکستان است


کشمير، که در منطقه هيماليا قرار گرفته است، و مرکز زمين لرزه روز شنبه بود، مورد ادعای دو کشور هند و پاکستان است. اين دو کشور تاکنون دو بار بر سر اين منطقه، که بخاطر زيبايی طبيعی و موقعيت استراژيکی مورد توجه است، جنگيده اند.

هريک از اين کشورها بخشی از کشمير را در اختيار دارند، که با يک خط کنترل از هم جدا شده اند. در سال ۱۹۴۸ پس از نخستين جنگ پاکستان و هندوستان، و پس از اينکه سلطان کشمير تصميم گرفت به هندوستان ملحق شود، يک خط کنترل بين دو منطقه کشمير تعيين شد.

استدلال پاکستان اين است که چون اکثريت جمعيت کشمير مسلمان هستند، بنابراين کشمير بخشی از خاک آن کشور است. بخش کشمير ِ هند تنها ايالت هندوستان است که اکثريت آن مسلمان هستند.

جدال بر سر اين منطقه تاکنون هزاران تن را به کشتن داده است. جدايی خواهان مسلح که عليه حاکميت هند ميجنگند، به کرّات به نيروهای هندی حمله کرده اند؛ و نيروهای هند و پاکستان همواره مسئول تيراندازيهای مرزی تلقی مشوند.

در سال ۲۰۰۲ پس از اينکه به پارلمان هند در دهلی نو حمله شد، هر دو کشور نيروهای خود را در مرز کنترل بسيج کردند . هندوستان ستيزه جويان پاکستانی را مقصر ميداند؛ و پاکستان اين ادعا را رد ميکند.

XS
SM
MD
LG