لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

داعش مسئولیت انفجارهای منطقه زینبیه دمشق را به عهده گرفت


نیروهای حامی دولت بشار اسد منطقه ای که در دمشق انفجارها در آن صورت گرفت را بازرسی می کنند - ۱۱ بهمن ۱۳۹۴
نیروهای حامی دولت بشار اسد منطقه ای که در دمشق انفجارها در آن صورت گرفت را بازرسی می کنند - ۱۱ بهمن ۱۳۹۴

دست کم ۶۰ نفر در انفجارهای نزدیک به "حرم سیده زینب" در جنوب دمشق پایتخت سوریه کشته شدند. این خبر را خبرگزاری دولتی سوریه، سانا در روز یکشنبه منتشر کرد.

گروه "دولت اسلامی" در شبکه های اجتماعی مسئولیت حملات روز یکشنبه را برعهده گرفته است. انفجار سه بمب نزدیک آرامگاه مورد احترام شیعیان رخداد که داعش در عراق نیز آنها را هدف قرار می دهد.

ابتدا دو بمب گذار انتحاری خود را منفجر کردند و به دنبال تلاش ها برای کمک رسانی به قربانیان، یک خودروی بمب گذاری شده در منطقه "سیده زینب" دمشق منفجر شد.

بر اساس گزارش ها، نیروهای نظامی شیعه در میان کشته شدگان هستند. این منطقه قبلا نیز مورد حمله قرار گرفته بود.

این انفجارها در حالی روی می دهد که دولت سوریه در روزهای اخیر گفته است در جنگ با نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به پیروزی های قابل توجهی دست یافته است.

مذاکرات اپوزیسیون با فرستاده سازمان ملل

حملات روز یکشنبه در شرایطی روی می دهد که گروه اصلی مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، با استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل متحد، در ژنو به طور غیررسمی گفتگو کرد.

دی میستورا پس از پایان مذاکرات روز یکشنبه به خبرنگاران گفت به این امر خوش بین است که اپوزیسیون سوری به مذاکرات صلح با شرکت دولت سوریه خواهد پیوست. این گروه پیشتر مذاکرات صلح را تحریم کرده بود.

سخنگوی گروه "کمیته عالی مذاکرات" در ژنو
سخنگوی گروه "کمیته عالی مذاکرات" در ژنو

گفتگوی روز یکشنبه در مورد مسائلی عنوان شده بود که مخالفان اسد می خواهند پیش از شرکت در مذاکرات صلح با دولت سوریه حل و فصل شود.

از جمله درخواست های این گروه که "کمیته عالی مذاکرات" نام دارد، برداشته شدن محاصره مناطق تحت کنترل مخالفان از سوی نیروهای دولتی و همچنین توقف حملات هوایی روسیه به این مناطق است.

یک سخنگوی "کمیته عالی مذاکرات" پیش از گفتگو با فرستاده سازمان ملل گفت حضور گروهش در ژنو ابتدا به خاطر مذاکره در مورد مسائل انسانی است و سپس می توان مذاکرات بیشتری انجام شود.

در همین حال، نمایندگان گروه های کردی سوریه که با دولت سوریه نیز می جنگند گفتند از آنها برای شرکت در گفتگوهای ژنو دعوت نشده است و بخشی از مذاکرات صلح نخواهند بود. ترکیه با شرکت آنها در مذاکرات مخالفت کرده است و می گوید این گروه ها با گروه تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه که با ارتش این کشور حدود ۳۰ سال جنگیده، ارتباط دارند.

جان کری: دمشق برای کمک رسانی به مردم مسئولیت دارد

روز یکشنبه جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در سخنانی تاکید کرد رژیم سوریه برای تسهیل در تحویل کمک های انساندوستانه به نواحی تحت محاصره در سوریه مسئولیت اساسی دارد.

او از هر دو سوی شرکت کننده در مذاکرات صلح سوریه خواست با بهره‌برداری از فرصت پیش آمده، به پیشرفتی مشخص دست یابند.

جنگ داخلی سوریه نزدیک به پنج سال طول کشیده است و بیش از ۲۵۰ هزار کشته و میلیون ها آواره برجا گذاشته است که بسیاری از آنها به اروپا هجوم برده اند. این جنگ همچنین به ظهور گروه تروریستی داعش منجر شد.

در همین حال، نیروهای دولت بشار اسد، با حمایت هوایی روسیه توانستند طی روزهای اخیر پیروزی هایی در حما و حلب بدست آورند. تحلیلگران می گویند دولت سوریه انگیزه کمی برای مذاکره با یک اپوزیسیون ضعیت و از هم گسیخته دارد.

XS
SM
MD
LG