لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

سفر وزیر خارجه قطر به تهران؛ خبرگزاری جمهوری اسلامی: ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد


وزیر خارجه قطر - آٰشیو
وزیر خارجه قطر - آٰشیو

وزیر خارجه قطر روز پنجشنبه ۷ بهمن و چند روز پیش از دیدار امیر این کشور با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به ایران سفر کرد.

این دیدار در دوران حساس تلاش‌های تهران و قدرت‌های بزرگ برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ انجام می‌گیرد.

سفر شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر، به تهران پس از آن صورت گرفت که حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی وی روز دوشنبه گفت، تهران آماده است در صورتی که احساس کند می‌تواند به یک «توافق هسته‌ای خوب» دست یابد، گفتگوهای مستقیم با واشنگتن را بررسی می‌کند.

به نوشته رویترز، خبرگزاری‌‌های دو کشور قطر و ایران این سفر را گزارش کرده‌اند. با این حال خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا، سعی کرد سفر دیپلمات ارشد قطری را که کشورش با ایران و آمریکا روابط خوبی دارد از موضوع مذاکرات مستقیم احتمالی تهران با واشنگتن جدا کند و نوشت سفر این مقام قطری «دارای ماهیت میانجیگرانه» برای مذاکره با آمریکا نیست.

ایالات متحده و ایران از ماه آوریل هشت دور گفتگوی غیرمستقیم را در وین با هدف احیای برجام برگزار کرده‌اند.

شکاف‌های قابل توجهی در مورد سرعت و دامنه بازگشت به توافق باقی مانده است که از آن جمله می‌توان به درخواست ایران برای ارائه تضمین توسط ایالات متحده به منظور عدم اجرای اقدامات تنبیهی بیشتر، و مسئله زمان و چگونگی بازگرداندن محدودیت‌ها برای اقدامات هسته‌ای ایران، اشاره کرد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، ۳۱ ژانویه با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در مورد موضوعات مختلف، از جمله تلاش‌ها برای نجات برجام، گفت‌و‌گو می‌کند. انتظار می‌رود وزیر خارجه قطر روز جمعه و پیش از سفر امیر قطر به واشنگتن سفر کند.

امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران، پیشتر در ۱۱ ژانویه با امیر و وزیر خارجه قطر در دوحه دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود. یک فرد مطلع به رویترز گفت که در آن دیدار، امیرعبداللهیان از قطر خواست تا برای آزادی ایرانیان آمریکایی و ایرانیان-اروپایی دوتابعیتی زندانی در ایران میانجیگری کند.

رویترز می‌نویسد که این خبرگزاری نتوانست مشخص کند که آیا قطر با این درخواست موافقت کرده است یا خیر، اما این کشور عربی خلیج فارس در گذشته فعالانه به آزادی زندانیان خارجی در سایر کشورها کمک کرده است.

رابرت مالی، مذاکره کننده اصلی هسته‌ای آمریکا در مذاکرات وین، روز یکشنبه گفت که بعید است واشنگتن بدون آزادی چهار شهروند آمریکایی که به گفته آمریکا در ایران گروگان گرفته شده‌اند، با تهران بر سر احیای برجام به توافق برسد.

XS
SM
MD
LG