لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

سوانح پرتکرار ترکیدن چرخ هواپیما؛ فرودگاه مشهد «گواهینامه فرودگاهی» ندارد


هواپیمای مسافربری شرکت سپهران. آرشیو
هواپیمای مسافربری شرکت سپهران. آرشیو

در پی سوانح پرتکرار ترکیدن چرخ هواپیماهای مسافربری در فرودگاه مشهد، «یک مقام آگاه» روز یکشنبه ۱۶ مرداد به خبرگزاری ایلنا گفت این فرودگاه «تاکنون موفق به دریافت گواهینامه فرودگاهی نشده است.»

به گفته او از سال گذشته و طبق برنامه جامع هوانوردی همه فرودگاه‌های بین‌المللی ایران باید نسبت به دریافت «گواهینامه فرودگاه» اقدام می‌کردند ولی فرودگاه مشهد «هیچ اقدامی» در این رابطه نکرده است.

روز شنبه این هفته، برای سومین بار طی یک ماه، یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت سپهران به دلیل ترکیدن لاستیک در فرودگاه مشهد از حرکت بازایستاد.

این مقام سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به ترکیدن لاستیک هواپیمای مسافربری شرکت سپهران با ۱۳۳ سرنشین که روز شنبه در فرودگاه مشهد رخ داد اتفاقات زنجیره‌ای و عواملی چون «وزن سنگین هواپیما در تیک‌آف‌ها»، «گرمای هوا» و «عدم رنگ‌آمیزی» را از عوامل ترکیدگی چرخ هواپیما عنوان کرد.

وی همچنین درباره عدم رنگ‌آمیزی باند فرودگاه مشهد که باعث صدمه دیدن آسفالت باندها میشود گفت: این کار «تخصصی» باید با یک «متریال تکنولوژی جدید» صورت بگیرد و نیاز به یک بازه زمانی یک ساله دارد که به دلیل پرترافیک بودن این باند فرودگاهی امکان تعطیل کردن آن وجود ندارد.

تازه‌ترین ارزیابیها نشان میدهد میانگین سن ناوگان هوایی ایران «بالای ۲۰ سال» است و این میانگین، ۱۷ سال بالاتر از استاندارد جهانی است.

ناوگان هوایی ایران دچار فرسودگی شده و تحریم‌ها هم اجازه نوسازی ناوگان را به شرکت‌های هوایی ایران نمی‌دهد. همین عامل سبب بروز مشکلاتی در امنیت پروازها شده است به گونه‌ای که بسیاری از خطوط هوایی ایرانی در ارزیابی‌های امنیتی بین‌المللی در پایین‌ترین رتبه قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG