لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

قطع ملاقات و تماس تلفنی و آزار و اذیت خانواده؛ فشارها بر رضا رسایی افزایش یافته است


رضا رسایی، معترض محکوم به اعدام
رضا رسایی، معترض محکوم به اعدام

گروه مشاوران حقوقی «دادبان» روز جمعه هشتم تیر در شبکه اجتماعی «ایکس» خبر داد که فشار بر رضا رسایی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، در یک هفته اخیر به شدت افزایش یافته است.

دادبان به نقل از یک منبع مطلع نوشت که مقامات زندان دیزل‌آباد کرمانشاه از یک هفته پیش تاکنون، دسترسی رضا رسایی به تماس تلفنی با خانواده و همچنین ملاقات حضوری را قطع کرده‌ و هیچ توضیحی درباره دلیل اعمال این محرومیت به او نداده‌اند.

از سوی دیگر، همزمان با این اقدامات ایذایی، فشار بر خانواده آقای رسایی نیز افزایش یافته است.

این منبع مطلع اشاره کرد که «برقراری تماس‌های تلفنی تهدیدآمیز، و تهدید به بازداشت اعضاء خانواده از جمله فشارهایی است که در یک هفته اخیر بر خانواده رضا رسایی اعمال می‌شود.»

رضا رسایی که ۳۴ سال دارد در مهر سال گذشته از سوی شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بود. این حکم بعدتر در روزهای پایانی آذر ماه توسط شعبه ۱۷ دیوان عالی کشور تایید شد.

این معترض محکوم به اعدام به اتهام «قتل» نادر بیرامی، رئیس اداره اطلاعات شهرستان «صحنه»، به اعدام محکوم شده اما او این اتهام را رد کرده است.

دادبان نوشت: حکم اعدام رضا رسایی در دیوان عالی کشور در شرایطی تایید شد که «دادنامه صادره از سوی دادگاه بدوی دچار ایرادات شکلی و ماهوی فراوانی است.» از جمله استناد به اعترافات اجباری متهمان پرونده علیه یکدیگر، نادیده‌انگاری عامدانه شهادت شماری از متهمان به نفع رضا رسایی، تصریح دادنامه به وجود نقص در تحقیقات مقدماتی، عدم توجه به نظر کارشناسی پزشکی قانونی و به ویژه استناد دادگاه به «علم قاضی» برای اثبات مجرمیت از جمله این ایرادات اساسی در دادنامه است.

عفو بین‌الملل در بهمن‌ماه گذشته و در پی رد درخواست تجدیدنظر رضا رسایی از سوی دیوان عالی کشور نسبت به خطر اعدام این شهروند معترض هشدار داده بود.

نهادها و فعالان حقوق بشری در ماه‌های گذشته نسبت به احتمال اجرای احکام شماری از زندانیان سیاسی همچون رضا رسایی، مجاهد کورکور، حبیب دریس و عباس دریس هشدار داده اند.

به رغم اعتراضات گسترده داخلی و بین‌المللی، جمهوری اسلامی همچنان به اعدام زندانیان ادامه داده است.

XS
SM
MD
LG