لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

آمریکا: زمان برای تعلیق فعالیت‌های کتائب حزب‌الله گذشته؛ آن‌ها را پاسخگو می‌کنیم


متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا - آرشیو
متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا - آرشیو

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز چهارشنبه خود در پاسخ به پرسشی درباره شبه‌نظامیان مرتبط با جمهوری اسلامی که مسئول حمله به پایگاه آمریکایی «برج ۲۲» بودند، با اشاره به تعلیق فعالیت‌‌‌هایشان گفت «آمریکا اقداماتی را برای پاسخگویی به کسانی که مسئول مرگ سربازان آمریکایی هستند انجام خواهد داد.»

متیو میلر با اشاره به تاریخچه حملات به نیروها و منافع آمریکا توسط «کتائب حزب‌الله» که از حمایت حکومت ایران برخوردار است، تاکید کرد زمان صدور اعلامیه برای این گروه خیلی دیر شده و همانطور که رئیس جمهوری گفته، ایالات متحده اقداماتی را برای پاسخگو ‌کردن کسانی که مسئول مرگ سربازان آمریکایی هستند انجام خواهد داد.

او همچنین در پاسخ به پرسشی درباره نگرانی از تشدید سطح تنش‌ها در منطقه و گسترش درگیری گفت: «واکنش ایالات متحده تشدیدکننده تنش نخواهد بود.» او در ادامه با بیان این که ایالات متحده همواره خواستار پایان ‌دادن به این حملات بوده است، خاطر نشان کرد ما بر اساس اقدامات آن‌ها قضاوت می‌کنیم، نه بر اساس گفته‌هایشان.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد: «اقدامات آمریکا تا‌کنون با هدف دفاع از نیروهای آمریکایی بوده و هدف اصلی آن جلوگیری از افزایش درگیری است، زیرا گسترش درگیری به نفع آمریکا و هیچ کشوری در منطقه از جمله جمهوری اسلامی نیست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری که از برقراری هرگونه ارتباط بین آمریکا و جمهوری اسلامی از زمان حمله به پایگاه «برج ۲۲» پرسید، جزئیات خاصی را ارائه نداد، اما تاکید کرد که ایالات متحده در صورت لزوم ابزارهایی برای اعلام منافع خود به جمهوری اسلامی دارد.

متیو میلر در ادامه خاطر نشان کرد که موضع ایالات متحده روشن است، «اجتناب از تشدید تنش»، «درخواست توقف حملات به پرسنل و منافع ایالات متحده»، و «تعهد به پاسخگویی به گروه‌های مسئول حملات»، در زمان و مکانی که واشنگتن خود انتخاب می‌کند.

در پی انتشار گزارش‌هایی از واکنش تلافی‌جویانه ایالات متحده به حمله مرگبار یکشنبه گذشته به نیروهای نظامی آمریکا در پایگاهی در شمال شرقی اردن، کتائب حزب‌الله در بیانیه‌ای اعلام کرده است که تمامی عملیات نظامی خود علیه نیروهای آمریکایی در منطقه را به حالت تعلیق درآورده است.

این گروه وابسته به حکومت ایران مدعی شده که به‌منظور «جلوگیری از برآشفتگی دولت عراق» این تصمیم را اتخاذ کرده است. با این حال، خبرگزاری رویترز از قول چهار منبع آگاه گزارش داده که کتائب حزب‌الله تحت فشار حکومت ایران و احزاب حاکم در عراق مجبور به تعلیق حملات خود شده‌است. به گفته این منابع آگاه، دلیل این موضوع عبور این گروه از «خط قرمز» است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، پیشتر در روز چهارشنبه گفت ایالات متحده «مقاومت اسلامی عراق»، متشکل از چند گروه شبه‌نظامی مورد حمایت حکومت ایران از جمله کتائب حزب‌الله، را مسئول حمله پهپادی اخیر در اردن و کشته‌شدن سه سرباز آمریکایی می‌داند و در حال آماده‌سازی حملات تلافی‌جویانه علیه این گروه است.

XS
SM
MD
LG