لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

بایدن می‌گوید در مورد نحوه واکنش به حمله مرگبار به سربازان آمریکایی تصمیم گرفته است


جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده.
جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه گفت تصمیم خود را در مورد چگونگی واکنش به حمله پهپادی که منجر به کشته‌ و زخمی‌شدن شماری از نیروهای آمریکایی در اردن شد گرفته است.

بایدن در مورد جزییات تصمیم خود که پس از مشورت با مشاوران ارشد کاخ سفید اتخاذ شده توضیح بیشتری نداد.

او گفت ایالات متحده نیازی به یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه ندارد و اظهارات دیگر مقامات رسمی آمریکا را تایید کرد که ایالات متحده خواهان جنگ با ایران نیست.

بایدن گفت: «من فکر نمی کنم که ما به جنگ گسترده تر در خاورمیانه نیاز داشته باشیم. این چیزی نیست که من به دنبال آن هستم.»

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا تصمیم گرفته است چگونه به این حملات پاسخ دهد، پاسخ «بله» داد.

جو بایدن همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ایران مسئول این حملات است یا خیر، افزود: «من آنها را مسئول می دانم به این معنا که آنها سلاح ها را برای کسانی که این حملات را انجام داده اند تامین می کنند.»

جو بایدن روز یکشنبه هم وعده داد به حمله شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی پاسخ خواهد داد.

حمله مرگبار به سربازان آمریکایی در روز یکشنبه هشتم بهمن

جو بایدن روز یکشنبه هشتم بهمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد شب گذشته سه سرباز آمریکایی مستقر در شمال شرق اردن در نزدیک مرز سوریه بر اثر حمله پهپادی «گروه‌های شبه‌نظامی افراطی تحت حمایت ایران» کشته و «بسیاری» دیگر زخمی شدند.

او که بیانیه خود را با ذکر این جمله که «امروز قلب آمریکا داغدار است» آغاز کرد، تصریح کرد: «درحالیکه هنوز سرگرم جمع‌آوری حقایق درباره این حمله هستیم، می‌دانیم از سوی گروه‌های شبه‌نظامی افراطی تحت حمایت ایران که در سوریه و عراق فعال هستند، انجام شده است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه گفت که او و جیل بایدن، بانوی اول، در غم از دست‌دادن این رزمندگان در این حمله «نفرت‌انگیز و ناعادلانه» خود را در کنار خانواده‌ها و دوستان کشته‌شدگان می‌بینند.

جو بایدن با اشاره به اینکه کشته‌شدگان این حمله مظهر بهترین‌های آمریکا بودند، افزود که آنها شجاعتی تزلزل‌ناپذیر داشتند، در انجام وظیفه کوتاهی نمی‌کردند، در تعهد به کشورشان و به خاطر محافظت از آمریکایی‌ها و متحدان و شرکای آمریکا در مبارزه با تروریسم جان خود را به خطر انداختند.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: «این مبارزه‌ای است که ما آن را متوقف نخواهیم کرد.»

جو بایدن در ادامه با میهن‌پرست خواندن سه سرباز کشته‌شده آمریکایی افزود که جانفشانی آنها فراموش نخواهد شد و «تعهد مقدس خود به خانواده‌هایشان را پاس خواهیم داشت.»

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «تلاش خواهیم کرد شایسته کرامت و شجاعت آنها باشیم... و به تعهد آنها برای مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد.»

جو بایدن در پایان بیانیه خود تصریح کرد: «تمامی مسئولان [این حمله] را در زمان و به شیوه مورد دلخواه خودمان پاسخگو خواهیم کرد.»

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، اوایل بامداد دوشنبه در بیانیه‌ای کشته شدن سه تن از سربازان آمریکایی در جریان حمله روز یکشنبه را تایید و شمار زخمی‌ها را ۳۴ تن اعلام کرد و گفت ممکن است این رقم تغییر کند.

بنا بر اعلام سنتکام، هشت تن از نیروهای نظامی زخمی شده که نیاز به مراقبت و درمان بیشتر داشتند به خارج از اردن منتقل شدند، و وضعیت آنها باثبات گزارش شده است. سایر نیروها و کارکنان در پایگاه نیز مورد معاینه قرار گرفته‌اند.

ادامه ماموریت نیروهای ایالات متحده

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه نهم بهمن در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت ماموریت نیروهای ایالات متحده در خاورمیانه برای جنگ علیه داعش به‌رغم حمله روز یکشنبه ادامه خواهد یافت.

او با اشاره به دو دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با تیم امنیت ملی خود از زمان حمله گفت آقای بایدن سرگرم بررسی گزینه‌های مختلف برای پاسخ به حمله مرگبار شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی است و ایالات متحده «طبق جدول زمانی خودمان» پاسخ خواهد داد.

جان کربی چندین بار در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران گفت رئیس جمهوری ایالات متحده سرگرم بررسی گزینه‌های مختلف و تصمیم‌گیری در این باره است اما «دنبال جنگ با ایران نیستیم.»

به گفته او، احتمال افزایش شمار زخمی‌ها وجود دارد زیرا نشانه‌های آسیب مغزی تروماتیک ناشی از انفجار لزوما فورا خود را نشان نمی‌دهند.

آقای کربی که در طول کنفرانس خبری خود چندین بار بر عدم تمایل دولت بایدن به گسترده‌تر شدن جنگ در منطقه تاکید کرد، از پاسخ به این که آیا پاسخ آمریکا شامل حمله به داخل ایران خواهد بود، خودداری کرد.

این دیپلمات ارشد آمریکایی گفت حمله مرگبار گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی باعث افزایش تنش‌ها شده و اگرچه دولت بایدن «قطعا» به آن پاسخ خواهد داد، اما به دنبال افزایش تنش‌ها بیش از سطح فعلی نیست.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا جمهوری اسلامی به طور مستقیم دستور این حمله را داده است یادآور شد حکومت ایران اقدام به آموزش نظامی و تسلیحاتی و تامین مالی آنها می‌کند و آنها را از انجام چنین حملاتی باز نمی‌دارد.

جان کربی در پاسخ به پرسشی درباره انتقادهای گسترده قانونگذاران جمهوری‌خواه درباره «ضعف» دولت بایدن و «مماشات» با جمهوری اسلامی گفت دولت بایدن در گذشته نیز به اقدامات حکومت ایران پاسخ داده و همچنان به این رویه خود ادامه خواهد داد.

همزمان لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، متعهد شد ایالات متحده در پاسخ به حمله پهپادی شبه ‌نظامیان تحت حمایت حکومت ایران که منجر به کشته شدن سه نیروی آمریکایی و زخمی شدن ده ها تن دیگر شد، «تمام اقدامات لازم» را برای دفاع از نیروهای خود انجام دهد.

آقای آستین در ابتدای دیدار با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت او و بایدن حملات به نیروهای آمریکایی را تحمل نخواهند کرد و تمام اقدامات لازم را برای دفاع از ایالات متحده و نیروهای خود انجام خواهند داد.

XS
SM
MD
LG