لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

ابوالفضل قدیانی: خامنه‌ای مسئول قتل آرمیتا گراوند است


آرشیو
آرشیو

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی منتقد رهبر جمهوری اسلامی، در یادداشتی با اشاره به این که «قتل حکومتی آرمیتا گراوند به سرانجامِ خود رسید»، اعلام کرد که این قتل «توسط حجاب‌بانی از حجاب‌بانانِ علی خامنه‌ای، خودکامه قدرت‌پرستِ ایران، در مترو صورت گرفت.»

او در این یادداشت که در کانال تلگرامی «کلمه»، نزدیک به میر حسین موسوی انتشار یافت، نوشت که عوامل سرکوب گر نظام جمهوری اسلامی، «تلاش مذبوحانه‌ای» به کار بستند تا با «روایتی جعلی» وانمود کنند که به کُما رفتن آرمیتا در واگنِ مترو، امری عادی و طبیعی است.

اما به تاکید آقای قدیانی، «ماجرا رسواتر از آن بود که این تزویرها بتواند اذهان مردم را از حقیقت منحرف کند.»

این فعال سیاسی منتقد رهبر جمهوری اسلامی قدیانی اضافه کرد: «قتل مظلومانه» آرمیتا گراوند ورق سیاه دیگری بر پرونده «سیاه‌تر از سیاه» علی خامنه‌ای و نظام جمهوری اسلامی افزود.

او افزود: این قتل‌ها و جنایت‌هایی نظیر آن «نمی‌تواند او و نظامش را از سقوط برهاند بلکه بر عکس به سقوط نزدیک‌ترشان می‌کند.»

آرمیتا گراوند، دختر نوجوان ۱۶ ساله‌، صبح روز نهم مهر ۱۴۰۲، هنگام حرکت به سمت مدرسه‌، در ایستگاه مترو «میدان شهدای» تهران، به دلیل نپوشیدن مقنعه و رعایت نکردن حجاب اجباری حکومتی، در داخل واگن، مورد حمله یک نیروی «آمر به معروف» قرار گرفت و با هل دادن او، سرش به لبه در خروجی قطار برخورد کرد و پس از بی‌هوشی به کما رفت. اعلام خبر جان‌باختن او، واکنش‌های فراوان داخلی و بین‌المللی را در پی داشت.

ابوالفضل قدیانی همچنین با بیان اینکه در هر صورت «تمامی دست اندرکاران این قتل» از حجاب‌بانان گرفته تا رؤسا و فرمانده‌هانشان مسوولند و مقصّر و باید پاسخگو باشند، نوشت: «مقصر و مسوول اصلی»، علی خامنه‌ای است که باید پاسخگو باشد «چرا که تمامی قتل‌ها، ظلم‌ها و سرکوب‌ها به خاطر آن است که حکومتِ نامشروع، غیر قانونی و غاصبانه‌ی وی چند صباح دیگر تداوم یابد که البته دیر یا زود مردم با قیام خود، او و نظامش را ساقط خواهند کرد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز هفتم آبان‌ طی دو پیام پیاپی در شبکه اجتماعی «ایکس»، گفت: جان باختن آرمیتا گراوند، آمریکا را برای پاسخگو دانستن جمهوری اسلامی «مصمم‌تر» می‌کند.

او نوشت: «با تأسف عمیق متوجه شدم که آرمیتا گراوند پس از ضرب و شتم توسط گشت ارشاد به دلیل بی‌حجابی در ملاءعام جان باخته است. خشونت مورد حمایت دولت ایران علیه مردم خود، وحشتناک است و بر شکنندگی رژیم تاکید دارد.»

XS
SM
MD
LG