لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

ادریس منبری و سروه پورمحمدی، فعالان مدنی در سنندج به ۲۰ سال زندان محکوم شدند


آرشیو
آرشیو

ادریس منبری و سروه پورمحمدی، فعالان مدنی، مدرسین زبان کردی و از اعضای هیئت‌ مدیره انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین در سنندج، توسط دادگاه انقلاب اسلامی این شهر، هر یک به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه نگاو، حکم این دو روز پنجشنبه چهارم آبان، به صورت رسمی به وکلای ادریس منبری اعلام شده است.

آقای منبری در حساب های خود در شبکه های اجتماعی نوشت که حکم برای اتهاماتی، از جمله «دنبال کردن صفحات رسانه‌ای هه‌نگاو در شبکه‌های اجتماعی، مشارکت در خاک سپاری مهسا (ژینا) امینی، مشروعیت‌بخشی به جنبش زن، زندگی، آزادی و رهبری انجمن فرهنگی نوژین در جهت برگزاری کارگاه آموزشی درباره فدرالیسم» صادر شده است.

بر اساس این گزارش، او پیش از این در شعبه ١٠٦ دادگاه کیفری دو سنندج، با اتهام «اخلال در نظم عمومی» به یک سال حبس تعزیری با محاسبه ایام قبلی بازداشت و توام با تبعید به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه (کرماشان) و همچنین، ٤٠ ضربه شلاق تعزیری درجه ٦ محکوم شده بود.

ادریس منبری در روز ۲۷ آذر سال قبل، به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و روز ۹ بهمن همان سال، با وثیقه یک میلیارد تومانی به طور موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این فعال مدنی پیشتر نیز در روز دوم خرداد ٩٨، همراه با دو عضو دیگر انجمن نوژین، به دست نیروهای اداره اطلاعات سنندج بازداشت شده بود.

به نوشته هه نگاو، سروه پورمحمدی، روز ۹ بهمن سال قبل، پس از مراجعه به دادگاه سنندج برای پیگیری پرونده اعضای بازداشت شده انجمن نوژین، به دست نیروهای حکومتی بازداشت شد.

این فعال مدنی روز ۲۴ بهمن همان سال، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، با تودیع قرارهای وثیقه از بند کانون اصلاح و تربیت و زندان مرکزی سنندج آزاد شده بود.

XS
SM
MD
LG