لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

ادامه فشار بر فعالان رسانه‌ای؛ علی هدیه‌لو و هوشیار بابایی به دادسرا احضار شدند


آرشیو
آرشیو

همزمان با فرا رسیدن سالگرد کشته شدن معترضان در اعتراضات سال گذشته، فشار نیرو‌های حکومتی به روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای شدت گرفته است. در تازه‌ترین گزارش‌ها گفته شده است که دو فعال رسانه‌ای؛ علی هدیه‌لو، روزنامه‌نگار و طنز پرداز، و هوشیار بابایی، مدیرمسئول هفتە‌نامە «ده نگی کوردستان»، به دادسراهای تهران و سنندج احضار و بازجویی شده اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه نگاران روز پنجشنبه ۳۰ شهریور، خبر داد که علی هدیه‌لو روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای که مواضع خود را در قالب طنز منتشر می‌کرد، به شعبه بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران در اوین احضار و بازجویی شده است.

بر اساس این گزارش، این فعال رسانه‌ای در حال حاضر در خانه است اما بازجویی و احضار او به دادسرا ادامه دارد.

گفته شده است این بازجویی ها در پی بازرسی نیرو‌های حکومتی از منزل این فعال رسانه‌ای و تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی او از قبیل گوشی تلفن و لپ تاپ در روز ۲۸ شهریور انجام شده است.

علی هدیه‌لو، روزنامه‌نگار باسابقه ساکن تهران، همکاری با روزنامه قانون را در کارنامه خود دارد. او بار‌ها در شبکه ایکس (توییتر سابق) به صورت طنز، نگاهی انتقادی به عملکرد جمهوری اسلامی داشته است.

به گزارش فدراسیون بین‌المللی روزنامه نگاران ، هوشیار بابایی ، مدیر مسئول هفتە‌نامە «دەنگی کوردستان» ، نیز در روز‌های اخیر از سوی نیرو‌های وزارت اطلاعات احضار و بازجویی شده است.

او روز ۲۷ شهریور از سوی اداره اطلاعات شهر سنندج احضار شد و به مدت چند ساعت در مورد فعالیت‌های روزنامه‌نگاری خود تحت بازجویی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش ، از علت احضار، بازجویی و‌اتهامات انتسابی این فعال رسانه‌ای اطلاعی در دست نیست.

شبکه حقوق بشر کردستان نیز گزارش کرده است که پیشتر خبرنگاران این هفتە‌نامە «دەنگی کوردستان» که موضوعاتی همچون آسیب‌های اجتماعی، خشونت علیە زنان، کولبران، کودکان کار و قربانیان مین در کردستان را در نشریه خود پوشش می‌دهند، بار‌ها از سوی نهاد‌های امنیتی احضار، بازجویی و بازداشت شدەاند.

XS
SM
MD
LG