لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

زلنسکی: روسیه نیروگاه هسته‌ای «زاپوریژیا» را به گروگان گرفته است


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با اعلام این که نیروهای روسیه نیروگاه هسته‌ای «زاپوریژیا» در این کشور را به گروگان گرفته‌اند، گفت تا زمانی که آنها این محل را ترک نکنند ایمنی این نیروگاه قابل تضمین نیست.

نیروهای روسیه نیروگاه زاپوریژیا، را که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای در اروپا است، در نخستین هفته‌های تهاجم نظامی به اوکراین تصرف کردند. سرنوشت این نیروگاه برای مدتی طولانی نگرانی اوکراین و کشورهای منطقه را برانگیخته بود. این وضعیت باعث شد تا هیئتی از کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از سپتامبر سال گذشته در این نیروگاه مستقر شود.

آقای زلنسکی در پیامی ویدئویی گفت: «به گروگان گرفتن یک نیروگاه هسته‌ای به مدت بیش از یک سال مطمئناً بدترین چیزی است که در تاریخ هسته‌ای اروپا یا جهان رخ داده است.»

رئیس جمهوری اوکراین حضور نیروهای روسیه در این نیروگاه را «باج‌گیری تشعشعی» نامید و آن را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

او این سخنان را پس از دیدار با رافائل گروسی، مدیر کل سازمان بین المللی انرژی اتمی، او در نیروگاه برق «دنیپرو»، در شمال شرقی نیروگاه هسته‌ای «زاپوریژیا»، بیان کرد.

آقای گروسی بارها خواستار ایجاد یک منطقه امن در اطراف این نیروگاه شده ولی گفته است که حصول توافق از طریق مذاکره با طرفین دشوارتر می شود.

از ماه گذشته که ارتش روسیه به فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور، به اوکراین حمله کرد، تلاش هایی برای انجام مذاکره بین دو کشور انجام گرفته ولی موفقیت‌آمیز نبوده است.

در این مدت، شهرها و روستاهای زیادی در اوکراین تخریب شده است، هزاران تن کشته شده‌اند و میلیون ها تن آواره شده اند. همچنین، قیمت مواد غذایی و انرژی در سطح جهانی بر اثر این جنگ شدیدا افزایش یافته است.

در این میان، آقای پوتین و دیگر مقامات روسیه بارها نسبت به ارسال سلاح از سوی کشورهای غربی به اوکراین هشدار داده و از خطر استفاده از تسلیحات هسته ای سخن گفته‌اند.

ولادیمیر پوتین شنبه گذشته اعلام کرد با بلاروس به توافق رسیده است تا تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه در آنجا مستقر شوند. اوکراین به شدت از این موضوع انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG