لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۰

شهردار تهران: شهروندان «مسکن متری» در بورس بخرند؛ رسانه‌های ایران: با وام مسکن «۳ متر» خانه می‌توان خرید


گرانی مسکن
گرانی مسکن

همزمان با آنکه برخی مسئولان جمهوری اسلامی گفته‌اند بزودی طرح «فروش متری مسکن» را از طریق «بورس» آغاز می‌کنند، رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که با تسهیلات کنونی، در نهایت می‌توان «۳ متر» خانه خرید.

خبرگزازی «مهر» به نقل از بیت الله ستاری، کارشناس مسکن نوشته است: «وام مسکن» از اول پرداخت تسهیلات که «۳۰ میلیون تومان» بود هم با آن «۱۰ متر» خانه در تهران خریداری می‌شد که البته حالا با این وام می‌توان «۳ متر» خانه در تهران خرید.

«بحران مسکن» از چالش‌های مهم دهه‌های اخیر ایران است که به رغم وعده‌های فراوان دولتی و صرف بودجه‌های کلان عمومی در این بخش، همچنان با معضلات بسیاری روبرو است.

از سوی دیگر، علیرضا زاکانی، شهردار تهران نیز مدعی شده است که طرح «مسکن متری» را با هدف «جذب نقدینگی» برای آنچه «رونق صنعت ساخت و حفظ سرمایه شهروندان» نامیده، راه‌اندازی خواهد کرد.

به گفته شهردار تهران، متقاضیان این «مسکن متری» در پایتخت که جزییات بیشتری از آن اعلام نشده، «به زودی» می‌توانند از «بستر بورس» اقدام به خرید آن کنند.

ابراهیم رئیسی و چهره‌های نزدیک به او، بارها در خردادماه ۱۴۰۰ و پس از آن وعده ساخت «سالی یک میلیون مسکن» و در نهایت «ساخت ۴ میلیون مسکن جدید» در پایان این دولت را داده‌اند اما تاکنون گزارشی از پیشرفت این طرح جنجالی اعلام نشده است.

بیت‌الله ستاری، کارشناس مسکن تاکید کرده است که تسهیلات دولتی حوزه مسکن برای شهروندان، نمی‌تواند کسی را در تهران خانه‌دار کند و ققط ممکن است در برخی شهرها امکان‌پذیر شود اما «پرداخت تسهیلات» هم به نوعی «بازی با مسئله» است چرا که «قدرت حل مسئله» را ندارد.

XS
SM
MD
LG