لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

امام جمعه اردبیل: حمایت از ارمنستان «دروغ محض» است


سیدحسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان اردبیل
سیدحسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان اردبیل

درحالی که در تنش‌های سال‌های اخیر بین آذربایجان و ارمنستان، جمهوری اسلامی همواره تلاش کرده «بی‌طرف» بماند، شاهد افزایش تنش بین ایران و آذربایجان در ماه‌های اخیر بودیم. حالا امام جمعه اردبیل هرگونه حمایت از ارمنستان را «دروغ محض» می‌داند.

در هفته‌های گذشته و پس از انتشار اخبار تحرکات ارتش جمهوری آذربایجان در نزدیکی مرزهای ایران و احتمال تصرف بخش‌هایی از خاک ارمنستان که منجر به حضور پررنگ نیروهای نظامی ایران در مرزهای مشترک با آذربایجان و ارمنستان شد، حالا امام جمعه اردبیل می‌گوید: «ملت آذربایجان را مثل جان خود عزیز می‌دانیم و ایران ذره‌ای حمایت از ارمنستان ندارد و هر چه در این باره گفته می‌شود همه دروغ محض است.»

سیدحسن عاملی تاکید کرده که «ایران در تمام مجامع بین المللی از تمامیت ارضی آذربایجان دفاع کرده و به نفع آذربایجان رای داده است و بارها اعلام کرده که کل قره باغ خاک آذربایجان است و ارمنستان هیچ حقی در آن ندارد و رهبر ما در سخنرانی‌های خود تصریح کرده که قره باغ خاک آذربایجان است.»

چند هفته پیش، در ۲۰ اسفند سال گذشته، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان سفیر جمهوری اسلامی در آن کشور را احضار کرد و از «پرواز بی‌وقفه» یک فروند هواپیمای نظامی جمهوری اسلامی در مرز دو کشور به‌شدت انتقاد کرد.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری ایسنا، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان با احضار عباس موسوی اعلام کرد در روز شنبه ۱۱مارس یک هواپیمای نظامی جمهوری اسلامی ایران از ساعت ۰۹:۴۴ تا ۱۰:۲۶ پروازی بی‌وقفه در مرز آذربایجان-ایران انجام داده و از منطقه زنگیلان به بیله‌سوار مسیری رفت و برگشت را طی کرد.

بر اساس این بیانیه، نزدیک شدن یک هواپیمای نظامی به مرز دو کشور به این شکل و به پرواز درآمدن بر فراز خطوط مرزی امنیت هوانوردی غیرنظامی را تهدید کرده و موجب بدتر شدن روابط دوجانبه می‌شود.

در این بیانیه آمده است: «به پرواز درآمدن هواپیمای نظامی به مدت بیش از یک‌ونیم ساعت در نزدیکی مناطق آزادشده آذربایجان رفتاری تحریک‌آمیز و غیردوستانه در قبال آذربایجان است. ما مایلیم یادآوری کنیم که طرف ایرانی در سال گذشته رزمایش نظامی گسترده‌ای در امتداد رود ارس و در نزدیکی مرزهای آذربایجان انجام داد. ما قویا ایران را به خاطر چنین اقدام تحریک‌آمیزی محکوم می‌کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم توضیح درخوری ارائه کرده و از این گونه اقدامات تقابلی در آینده خودداری کند.»

XS
SM
MD
LG