لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

رهبران ارمنستان و آذربایجان با حضور وزیر خارجه آمریکا دیدار کردند


دیدار نیکول پاشینیان و الهام علی‌اف، رهبران ارمنستان و آذربایجان، با حضور آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا.
دیدار نیکول پاشینیان و الهام علی‌اف، رهبران ارمنستان و آذربایجان، با حضور آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا.

رهبران جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز شنبه ۲۹ بهمن، برای اولین بار از ماه اکتبر سال گذشته به این سو با حضور وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست امنیتی مونیخ دیدار کردند.

آنتونی بلینکن این دیدار را فرصتی تاریخی برای برقراری صلح واقعی پس از ۳۰ سال منازعه میان دو کشور خواند و افزود واشنگتن متعهد به حمایت از تلاش‌ها برای ایجاد صلح است.

تنش‌ها بین دو کشور قفقاز جنوبی بر سر محاصره دو ماهه کریدور لاچین، تنها مسیر زمینی که به ارمنستان دسترسی مستقیم به منطقه مورد مناقشه قره‌باغ را می‌دهد، شدت یافته است.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان این هفته گفته بود که ارمنستان پیش‌نویس پیشنهادی برای برقراری صلح را به آذربایجان ارسال کرده است.

قره‌باغ در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته شده است، اما جمعیت ۱۲۰ هزار نفری آن را عمدتا ارامنه تشکیل می‌دهند و در اولین جنگ در اوایل دهه ۱۹۹۰ از باکو جدا شد.

شماری از شهروندان آذربایجانی که خود را «فعال محیط زیست» معرفی می کنند، از اواخر آذر ماه در مقابل نیروهای حافظ صلح روسی در کریدور لاچین صف‌آرایی کرده‌اند.

ایروان آنها را «معترضان آشوبگر» تحت حمایت دولت آذربایجان خوانده است. باکو مسدود کردن جاده را رد می‌کند و می‌گوید که اجازه تردد برخی کاروان‌ها و کمک‌ها داده شده است.

رهبران جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان آخرین بار در اکتبر سال گذشته و در شهر سوچی روسیه با حضور ولادیمیر پوتین با یکدیگر دیدار کردند. پس از آن، دیدار برنامه‌ریزی شده رهبران ارمنستان و آذربایجان در اواخر سال گذشته میلادی در بروکسل لغو شد.

XS
SM
MD
LG