لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

جمهوری آذربایجان سفیر ایران را در اعتراض به «پرواز بی‌وقفه» یک هواپیمای نظامی احضار کرد


عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان
عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان سفیر ایران در آن کشور را احضار کرد و از «پرواز بی‌وقفه» یک فروند هواپیمای نظامی جمهوری اسلامی در مرز دو کشور به‌شدت انتقاد کرد.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری ایسنا، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان با احضار عباس موسوی اعلام کرد در روز شنبه ۱۱مارس یک هواپیمای نظامی جمهوری اسلامی ایران از ساعت ۰۹:۴۴ تا ۱۰:۲۶ پروازی بی‌وقفه در مرز آذربایجان-ایران انجام داده و از منطقه زنگیلان به بیله‌سوار مسیری رفت و برگشت را طی کرد.

بر اساس بیانیه، نزدیک شدن یک هواپیمای نظامی به مرز دو کشور به این شکل و به پرواز درآمدن بر فراز خطوط مرزی امنیت هوانوردی غیرنظامی را تهدید کرده و موجب بدتر شدن روابط دوجانبه می‌شود.

در این بیانیه آمده است: «به پرواز درآمدن هواپیمای نظامی به مدت بیش از یک‌ونیم ساعت در نزدیکی مناطق آزادشده آذربایجان رفتاری تحریک‌آمیز و غیردوستانه در قبال آذربایجان است. ما مایلیم یادآوری کنیم که طرف ایرانی در سال گذشته رزمایش نظامی گسترده‌ای در امتداد رود ارس و در نزدیکی مرزهای آذربایجان انجام داد. ما قویا ایران را به خاطر چنین اقدام تحریک‌آمیزی محکوم می‌کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم توضیح درخوری ارائه کرده و از این گونه اقدامات تقابلی در آینده خودداری کند.»

تنش در روابط ایران و آذربایجان

در چند هفته‌ گذشته و به دنبال حمله‌ مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران تنش میان دوکشور تشدید شده است.

جمهوری آذربایجان روز جمعه از مقامات ایران خواست در مورد یک شهروند این کشور که گفته می‌شود از چند روز پیش در ایران ناپدید شده توضیح دهند.

بر اساس گزارش‌ها فرد مفقود شده «فرید صفرلی » نام دارد. او دانشجوی ۲۶ ساله مقیم آلمان است که چندی پیش به ایران رفت و ناپدید شده است.

مادر «فرید صفرلی» به رسانه ها گفته است فرزندش در آلمان با یک دختر ایرانی آشنا شده و هفته گذشته برای ملاقات با او به استانبول رفته بود. اما از طریق دوستان او دریافته که فرید به ایران سفر کرده زیرا در استانبول موفق به دیدن آن دختر ایرانی نشده بود.

به گفته مادر فرید صفرلی موبایل او از چند روز پیش خاموش است و در شبکه های اجتماعی هم اثری از او نیست.

وزارت امور خارجه جمهوری آذرباِیجان در نامه ای به سفارت ایران در باکو خواستار توضیح در این باره شده است.

پس از حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و کشته شدن مقام امنیتی سفارت و زخمی شدن دونفر دیگر در روز هفتم بهمن، این کشور سفارت خود در تهران را تخلیه و کارمندان سفارتخانه را به کشورشان بازگرداند. مقامات آذربایجان از شهروندان خود خواستند تا از سفر به ایران خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG