لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

ادامه تنش میان ایران و آژانس انرژی اتمی؛ گروسی خواهان سفر فوری به تهران شد


با افزایش تنش بین تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر نیروگاه هسته‌ای «فردو» و افزایش توان غنی‌سازی اورانیوم در این مرکز،‌ رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک سخنرانی در موسسه «چتم هاوس» در لندن، خواهان گفتگوی فوری میان مقامات ایران و آژانس شد.

او افزود که در شرایط موجود، باید خیلی زود به تهران برود تا توانایی بازرسی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را بازیابی کند.

گروسی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در دو دستگاه سانتریفیوژ در مرکز هسته‌ای فردو تصریح کرد: «تغییراتی در این کارخانه انجام شده که باید گزارش می‌شد، حالا این مرکز قابلیت‌های جدیدی پیدا کرده، بنابراین باید بازرسی بیشتری در آن انجام شود.»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ابراز ناامیدی از روند احیای برجام گفت که مقامات جمهوری اسلامی در موارد بسیار حساس، مانع از بررسی بازرسان آژانس شده‌اند که این تصمیم بسیار نگران کننده است.

پیش‌تر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه‌ای که برای اعضای خود ارسال کرده بود، از اقدام مخفیانه ایران به تغییر ساختار آبشارهای سانتریفیوژها در سایت فردو جهت دست‌یابی به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خبر داده بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران این گزارش را تکذیب کرد و گفت که در این گزارش خطای انسانی رخ داده است.

دستیابی به توان غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم، گام بزرگی برای رسیدن به توان تولید سلاح اتمی است.

جمهوری اسلامی، همزمان با مذاکرات احیای برجام،‌ دوربین‌های نظارتی آژانس در برخی مراکز هسته‌ای را خاموش کرد و اجازه حضور بازرسان در این مراکز را هم نداد.

XS
SM
MD
LG