لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

مسمومیت سریالی یا «کودک‌کشی» در مدارس؛ گمانه‌زنی‌ها در مورد تحریم مدارس


مدارس دخترانه در مسمومیت‌های سریالی هفته‌های اخیر در ایران هدف این حملات بوده است.
مدارس دخترانه در مسمومیت‌های سریالی هفته‌های اخیر در ایران هدف این حملات بوده است.

ایجاد رعب و وحشت در کشور بواسطه مسموم کردن دانش‌آموزان دختر باعث شده است تا برخی از خانواده‌ها به فکر تحریم مدارس بروند تا شاید اینگونه امنیت جانی فرزندان خود را تامین کنند.

در همین زمینه یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: «از تمام اولیا و والدین دانش آموزان این درخواست را دارم که مانع ورود بچه‌ها به مدارس نشوند آن کس یا کسانی که این کار را انجام می‌دهند هدفشان ایجاد رعب و وحشت در جامعه است و ما باید با علم به اینکه طرف ما هدفش چیست با آن مقابله کنیم.»

همایون سامه‌یح‌نجف‌آبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا»، درباره دنباله‌دار شدن ماجرای مسمومیت‌ها در مدارس دخترانه کشور و نحوه ورود مجلس به این مساله، گفت: «تمام ارگان‌های اطلاعاتی و انتظامی، وزارت‌خانه‌های بهداشت و آموزش و پرورش فعال بوده و نسبت به موضوع حساسیت پیدا کردند و حتی به صورت خاموش پیگیر مسئله شدند.»

از طرفی مردم در کنار ممانعت از حضور فرزندان خود در مدارس از انتقال آنها با آمبولانس به بیمارستان ممانعت می‌کنند. یک منبع مطلع اورژانس تهران به وب‌سایت «ایران‌وایر» گفت: «روز دهم اسفند دست‌کم ۲۰ مدرسه دخترانه در تهران برای مسمومیت با اورژانس تهران تماس گرفته‌اند. او اضافه کرد اورژانس تهران برای انتقال دختران دانش‌آموز در چند مدرسه علاوه بر چند دستگاه آمبولانس، از اتوبوس امداد استفاده کرده است اما برخی از والدین دانش‌آموزان از انتقال فرزندان‌شان با آمبولانس‌های اورژانس تهران به مراکز درمانی جلوگیری کرده‌ و با خودروهای شخصی آن‌ها را به نزدیک‌ترین مراکز درمانی رسانده‌اند.»

نجف‌آبادی در مورد تحریم مدارس گفته است: «کسانی که این کار را انجام می‌دهند به تبع هدفشان سیستم آموزشی کشور است با این حساب اولیا باید بدانند اگر ما بخواهیم تسلیم شویم با توجه به اینکه هیچ مشکل جانی برای دانش‌آموزان ایجاد نشده، در صورت تعطیلی مدارس آن کس یا کسانی که این کار را انجام داده‌اند، به هدفشان می‌رسند.»

ایرنا، خبرگزاری دولت اما نظر دیگری در مورد تعطیلی و تحریم مدارس دارد و معتقد است که این اقدام از سوی دانش‌آموزان بوده برای فرار از مدرسه. این خبرگزاری در همین زمینه نوشت: «در مواردی بچه‌ها با استفاده از بمب بدبو (چیزی شبیه ترقه که بوی بد تولید می‌کند) تلاش دارند کلاس را با توجه به فضای موجود به تعطیلی بکشانند و مثلا از امتحان خلاص شوند. یا در مواردی فضای ایجادشده باعث حساسیت شدید روانی‌شده که گاه با تلقین باعث بدحالی واقعی افراد هم می‌شود. ممکن است در مواردی، شیطنت دانش‌آموزان یا ترس روانی آنان زمینه حوادثی شده باشد.»

این درحالی است که محمد تقی فاضل میبدی، استاد دانشگاه و حوزه با تاکید بر «عمدی بودن» مسمومیت دانش آموزان در مدارس به روزنامه «شرق» گفت: «گروهی موسوم به هزاره‌گرا مسئول این مسمومیت‌های سریالی در مدارس هستند. این گروه و تفکر معتقد است که دختران نباید درس بخوانند. این جریان یک جریان مذهبی و ضد مدرنیته است.»

مقامات امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی هنوز هیچ فرد یا افرادی را در این رابطه دستگیر نکرده است.

XS
SM
MD
LG